Na 22 kwietnia, na godzinę 21:30 czasu polskiego (19:30 UTC), zaplanowano start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-7, podczas której na orbitę trafi kolejne 60 satelitów budowanej przez SpaceX konstelacji, mającej świadczyć usługi dostępu do Internetu.

Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-7 – 22 kwietnia 2020

środa, 22 kwietnia 2020 05:31 (edytuj)
Falcon 9 na platformie startowej przed jedną z misji Starlink (Źródło: SpaceX)
Falcon 9 na platformie startowej przed jedną z misji Starlink (Źródło: SpaceX)
Falcon 9 na platformie startowej przed jedną z misji Starlink (Źródło: SpaceX) Falcon 9 na platformie startowej przed jedną z misji Starlink (Źródło: SpaceX)
  Aktualizacja 2020-04-22 16:03

Start został przesunięty o 7 minut wstecz i jest obecnie planowany na godzinę 21:30 czasu polskiego (19:30 UTC).
Źródło: SpaceX

Na 22 kwietnia, na godzinę 21:30 czasu polskiego (19:30 UTC), zaplanowano start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-7 z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie. Na orbitę trafi kolejne 60 satelitów należących do budowanej przez SpaceX konstelacji Starlink, mającej docelowo zapewniać dostęp do Internetu na terenie całego świata. Separacja satelitów jest planowana niecałe 15 minut po starcie.

Start będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie.

Struktura satelitów jest płaska i zoptymalizowana tak, aby zajmowały jak najmniej przestrzeni, co umożliwia ich gęste upakowanie pod osłoną ładunku Falcona 9. Każdy z ważących ok. 260 kg satelitów wyposażony jest w panel słoneczny, szukacz gwiazd umożliwiający orientację w przestrzeni kosmicznej oraz napędzane kryptonem silniki jonowe. Satelity zostały zaprojektowane w taki sposób, aby spalać się w 100% podczas wejścia w atmosferę.

Podczas tego startu wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał już wcześniej udział w trzech misjach: Crew Demo-1 w marcu 2019 roku, RADARSAT Constellation Mission w czerwcu 2019 roku oraz Starlink-4 w styczniu 2020 roku. Ponownie użyte zostaną także osłony ładunku, które odbyły swój pierwszy lot podczas misji AMOS-17 w sierpniu 2019 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane jest lądowanie boostera na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim. Podjęta zostanie także próba odzyskania osłon ładunku za pomocą siatki zamontowanej na pokładzie statków Ms. Tree oraz Ms. Chief.

Będzie to 84 start rakiety Falcon 9, co oznacza, że stanie się ona aktywną amerykańską rakietą z największą liczbą startów, niecałe dziesięć lat po dziewiczym locie, który odbył się w czerwcu 2010 roku. Obecny rekord należy do rakiety Atlas V firmy United Launch Alliance (ULA).

Test statyczny przed misją odbył się 17 kwietnia. Prognozy pogody dają 90% szans na korzystne warunki atmosferyczne w wyznaczonym terminie. Przeszkodą mogą okazać się chmury kłębiaste (cumulus), mogące powodować zamarzanie.

Jeżeli pozwoli na to pogoda, z terenu Polski, w szczególności w południowo-zachodniej części kraju, prawdopodobnie częściowo widoczny powinien być przelot drugiego stopnia Falcona 9 oraz 60 satelitów Starlink tuż po separacji od rakiety, ok. 20-30 minut po starcie. Obiektów należy wypatrywać na niebie w kierunku zachodnim i południowo-zachodnim.

Źródła: SpaceX (1), (2), (3), (4), NASASpaceFlight.com, SpaceXFleet Updates, Elon Musk, Limax7

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl