Na 25 lutego na godzinę 18:12 czasu polskiego zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-4E w Vandenberg Space Force Base w Kalifornii. Na orbitę trafi kolejne 50 satelitów Starlink.

Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-11 – 25 lutego 2022

piątek, 25 lutego 2022 16:20 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją NROL-87 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją NROL-87 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją NROL-87 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją NROL-87 (Źródło: SpaceX)

Na 25 lutego na godzinę 18:12 czasu polskiego (17:12 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-4E w Vandenberg Space Force Base w Kalifornii. W ramach misji Starlink Group 4-11 na orbitę trafi kolejne 50 satelitów Starlink.

Start będzie można śledzić na żywo na naszej stronie.

Starlink to rozwijana przez SpaceX konstelacja satelitarna na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), której celem jest zapewnianie dostępu do Internetu na całym świecie. Obecnie na orbicie znajduje się 1920 satelitów, a z usługi korzysta ponad 145 tysięcy użytkowników w 27 krajach świata.

Planowana trajektoria lotu rakiety podczas misji Starlink Group 4-11 (Źródło: Raul/@Raul74Cz)Separacja ładunku planowana jest około 63 minuty po starcie. Satelity zostaną umieszczone na wstępnej orbicie o inklinacji 53.2° i wysokości pomiędzy 306 i 316 km nad Ziemią. W porównaniu z poprzednią misją Starlink z Kalifornii perygeum początkowej orbity zwiększono o prawie 100 kilometrów. Prawdopodobnie celem jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia podobnej sytuacji, jak po misji Starlink Group 4-7, kiedy kilkadziesiąt satelitów uległo nieplanowanej deorbitacji ze względu na wzrost gęstości atmosfery na niskich wysokościach spowodowany burzą geomagnetyczną. W efekcie jednak liczba satelitów, które znajdą się na szczycie rakiety podczas tej misji, została zmniejszona z 52 do 50.

Po sprawdzeniu wszystkich podsystemów, satelity rozpoczną podnoszenie swoich orbit do docelowej wysokości 540 kilometrów nad Ziemią.

Podczas tego lotu wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w trzech misjach: Sentinel-6 Michael Freilich w listopadzie 2020 roku, Starlink-29 w maju 2021 roku oraz DART w listopadzie 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster ma wylądować na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Spokojnym.

Planowane jest także odzyskanie osłon ładunku rakiety poprzez wodowanie na powierzchni Oceanu Spokojnego i wciągnięcie ich na pokład statku NRC Quest.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl