DART

Aktualizacja: środa, 24 listopada 2021 08:23 (edytuj)
Numer misji #137  
Data 24 listopada 2021, 07:21:02 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe natychmiastowe
Materiały prasowe DART Press Kit
Pogoda 90%
Miejsce startu VSFB SLC-4E  Pokaż lokalizację VSFB SLC-4E w Google Maps
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1063.3
Ładunek DART, LICIACube
Masa ładunku 624 kg
Docelowa orbita okołosłoneczna
Klient NASA, ASI
DART

DART (ang. Double Asteroid Redirection Test) to misja, której celem jest przetestowanie metody obrony planetarnej przed planetoidami. Próbnik zostanie celowo rozbity na powierzchni planetoidy, aby sprawdzić, czy efekt uderzenia mógłby potencjalnie zmienić tor lotu planetoidy znajdującej się na kursie kolizyjnym z Ziemią.

Z wykorzystaniem silników jonowych zasilanych ksenonem sonda skieruje się na trajektorię w kierunku księżyca planetoidy Didymos, zwanego Dimorphos, i uderzy w niego z prędkością około 6,6 km/s. Wpływ uderzenia na trajektorię księżyca zostanie zbadany poprzez analizę jego ruchu na orbicie wokół planetoidy. Uderzenie planowane jest na wrzesień 2022 roku.

Dodatkowo na pokładzie rakiety znalazła się przygotowana przez Włoską Agencję Kosmiczną (ASI) sonda LICIACube. Odłączy się ona od głównego pojazdu około 10 dni przed uderzeniem, dzięki czemu będzie mogła obserwować to zdarzenie za pomocą dwóch kamer.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl