4 maja, o godzinie 08:48 czasu polskiego (07:48 UTC) z platformy SLC-40 na Cape Canaveral wystartował Falcon 9 ze statkiem Dragon, który w ramach misji CRS-17 dostarczy na ISS 2482 kg zapasów, sprzętu i eksperymentów naukowych. Po starcie pierwszy stopień rakiety wylądował na platformie OCISLY.

Start w ramach misji CRS-17 zakończony powodzeniem

sobota, 4 maja 2019 09:39 (edytuj)
Rakieta Falcon 9 ze statkiem Dragon na platformie startowej (Źródło: SpaceX)
Rakieta Falcon 9 ze statkiem Dragon na platformie startowej (Źródło: SpaceX)
Rakieta Falcon 9 ze statkiem Dragon na platformie startowej (Źródło: SpaceX) Rakieta Falcon 9 ze statkiem Dragon na platformie startowej (Źródło: SpaceX)

W sobotę 4 maja, o godzinie 08:48 czasu polskiego (07:48 UTC) z platformy startowej SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Falcon 9 ze statkiem transportowym Dragon, który w ramach misji zaopatrzeniowej CRS-17 dostarczy na Międzynarodową Stację Kosmiczną 2482 kg zapasów, sprzętu i eksperymentów naukowych. Po starcie pierwszy stopień rakiety wylądował na platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim.

Podczas misji CRS-17 wewnątrz statku znalazło się 338 kg zapasów, 726 kg sprzętu do eksperymentów naukowych oraz 453 kg pozostałego ładunku. W bagażniku zewnętrznym znalazły się natomiast dwa ważące 965 kg urządzenia do eksperymentów naukowych: 

  • OCO-3, urządzenie służące do globalnych pomiarów stężenia dwutlenku węgla w atmosferze za pomocą trzech spektrometrów o wysokiej rozdzielczości; pozwoli ono na wykrycie lokalnych źródeł emisji, a także na uwzględnienie dobowych zmian w emisji poprzez prowadzenie pomiarów o różnych porach dnia; razem z innymi eksperymentami na ISS, takimi jak ECOSTRESS i GEDI, badającymi obieg wody na Ziemi czy biomasę, urządzenie przyczyni się do lepszego poznania całego ziemskiego ekosystemu;
  • STP-H6, platforma dla eksperymentów przygotowana w ramach programu STP dla Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych (DoD); znajdzie się na niej osiem eksperymentów, m.in. związanych ze śledzeniem gwiazd, technologiami komunikacyjnymi i monitorowaniem środowiska kosmicznego; wśród nich znajdzie się również prototyp superkomputera kosmicznego (SSIVP) mającego służyć do obróbki obrazu, który powstał na Uniwersytecie w Pittsburghu.

Statek Dragon oddzielił się od drugiego stopnia rakiety niecałe 10 minut po starcie. Około dwie minuty później nastąpiło rozłożenie dwóch paneli słonecznych, które będą dostarczać kapsule energię elektryczną podczas lotu na ISS i pobytu w przestrzeni kosmicznej. Statek planowo ma dotrzeć na Międzynarodową Stację Kosmiczną 6 maja. Proces zbliżania się kapsuły do ISS oraz jej cumowania będzie można śledzić na żywo na NASA TV od godziny 11:30 czasu polskiego (09:30 UTC). Dragon powinien zostać złapany przez robotyczne ramię zainstalowane na zewnątrz stacji około godziny 13:00 czasu polskiego (11:00 UTC). Cumowanie kapsuły zaplanowano na godzinę 15:00 czasu polskiego (13:00 UTC). 

Lądowanie Falcona 9 podczas misji CRS-17 widoczne w podczerwieni (Źródło: SpaceX)Do tej misji użyto nowego pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 oraz statku towarowego Dragon, który w sierpniu 2017 roku brał udział w misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną CRS-12. Tym razem lądowanie pierwszego stopnia rakiety odbyło się na autonomicznej platformie OCISLY na Oceanie Atlantyckim, a nie na lądzie, jak to ma miejsce zazwyczaj podczas misji zaopatrzeniowych na ISS. Miało to związek z eksplozją, która miała miejsce 20 kwietnia podczas testu silników SuperDraco załogowego statku Dragon na Landing Zone 1 na Cape Canaveral. Ze względu na zanieczyszczenie terenu oraz konieczność zabezpieczenia miejsca wybuchu i zebrania wszystkich materiałów pozostałych na tym obszarze, zdecydowano się na lądowanie na pływającej platformie ustawionej około 20 km od brzegu Florydy. 

Pełne nagranie ze startu i lądowania można zobaczyć poniżej.

Źródła: SpaceXNASAGunter's Space Page (1)Gunter's Space Page (2)University of Pittsburgh (1)University of Pittsburgh (2)

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl