24 listopada o godzinie 07:21 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-4E w Vandenberg Space Force Base w Kalifornii i wyniosła na trajektorię ucieczkową z Ziemi sondę DART dla NASA.

Start z misją DART zakończony sukcesem

środa, 24 listopada 2021 16:04 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją DART (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją DART (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją DART (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją DART (Źródło: SpaceX)

24 listopada o godzinie 07:21 czasu polskiego (06:21 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-4E w Vandenberg Space Force Base w Kalifornii i wyniosła na trajektorię ucieczkową z Ziemi sondę DART dla NASA.

Sonda DART ma rozbić się z dużą prędkością na powierzchni asteroidy Dimorphos, aby po raz pierwszy w historii przetestować w praktyce tę metodę obrony planetarnej przed planetoidami. Więcej na temat misji można przeczytać w artykule opublikowanym przed startem.

Separacja ładunku nastąpiła niecałe 56 minut po starcie. Kilka minut później otrzymano pierwszą telemetrię z sondy DART i rozpoczęto proces stabilizacji orientacji pojazdu w przestrzeni, aby umożliwić bezpieczne rozłożenie paneli słonecznych zasilających sondę. Pojazd ma dotrzeć do asteroidy pod koniec września 2022 roku.

Podczas tego lotu wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w dwóch misjach: Sentinel-6 Michael Freilich w listopadzie 2020 roku oraz Starlink-29 w maju 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Spokojnym. Planowano także odzyskanie osłon ładunku rakiety za pomocą statku NRC Quest, jednak jak na razie nie wiadomo, czy udało się odzyskać osłony w dobrym stanie.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Źródła: SpaceX (1), (2), NASA, ESA

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl