29 kwietnia o godzinie 05:44 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral i dostarczyła na orbitę kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink w ramach misji Starlink-25 (Starlink V1.0 L24).

Start z misją Starlink-25 zakończony powodzeniem

czwartek, 29 kwietnia 2021 10:06 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-25 (Źródło: Stephen Marr dla NSF, NASASpaceFlight.com)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-25 (Źródło: Stephen Marr dla NSF, NASASpaceFlight.com)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-25 (Źródło: Stephen Marr dla NSF, NASASpaceFlight.com) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-25 (Źródło: Stephen Marr dla NSF, NASASpaceFlight.com)

29 kwietnia o godzinie 05:44 czasu polskiego (03:44 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie i dostarczyła na orbitę kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink w ramach misji Starlink-25 (Starlink V1.0 L24). Separacja ładunku nastąpiła niecałe 65 minut po starcie.

Starlink to rozwijana przez SpaceX konstelacja satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), która ma docelowo dostarczać usługę dostępu do Internetu na całym świecie. Na orbicie znajdują się już 1434 satelity, a testowa wersja usługi jest dostępna w sześciu krajach i ma być rozszerzana na kolejne rejony w ciągu bieżącego roku. Niektóre z satelitów wystrzelonych podczas tego startu zostały pomalowane na biało od strony skierowanej przeciwnie do Ziemi. Przyczyną jest aspekt termiczny pracy satelitów, podczas transmisji nie podano jednak więcej szczegółów. Prawdopodobnie SpaceX chce przetestować tę zmianę dla części satelitów, aby sprawdzić, jak się ona sprawuje w praktyce. Więcej na temat tej misji można przeczytać w artykule opublikowanym przed startem.

Podczas tego lotu wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w sześciu misjach: GPS III SV03 w czerwcu 2020 roku, Starlink-12 we wrześniu 2020 roku, Starlink-15 w październiku 2020 roku, Turksat 5A w styczniu 2021 roku, Starlink-18 w lutym 2021 roku i Starlink-23 w marcu 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie Just Read the Instructions na Oceanie Atlantyckim.

Planowano także wyłowienie osłon ładunku rakiety po wodowaniu na powierzchni oceanu przez statek Shelia Bordelon, nie wiadomo jednak na razie, czy udało się odzyskać osłony w dobrym stanie.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl