29 stycznia o godzinie 15:06 czasu polskiego (14:06 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral i wyniosła na niską orbitę okołoziemską (LEO) 60 kolejnych satelitów konstelacji Starlink.

Start z misją Starlink-4 zakończony powodzeniem

środa, 29 stycznia 2020 16:11 (edytuj)
Rakieta Falcon 9 na platformie startowej SLC-40 przed misją Starlink-4 (Źródło: SpaceX)
Rakieta Falcon 9 na platformie startowej SLC-40 przed misją Starlink-4 (Źródło: SpaceX)
Rakieta Falcon 9 na platformie startowej SLC-40 przed misją Starlink-4 (Źródło: SpaceX) Rakieta Falcon 9 na platformie startowej SLC-40 przed misją Starlink-4 (Źródło: SpaceX)

29 stycznia o godzinie 15:06 czasu polskiego (14:06 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral i wyniosła na niską orbitę okołoziemską (LEO) 60 kolejnych satelitów konstelacji Starlink. Misja Starlink-4 (Starlink V1.0 L3) była czwartą dedykowaną i trzecią w pełni operacyjną misją z satelitami Starlink. Separacja satelitów nastąpiła nieco ponad godzinę po starcie.

Konstelacja Starlink ma docelowo zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie, w szczególności w miejscach, gdzie obecnie jest on ograniczony. Struktura satelitów jest płaska i zoptymalizowana tak, aby zajmowały jak najmniej przestrzeni, co umożliwia gęste upakowanie satelitów pod osłoną ładunku Falcona 9. Masa pojedynczego satelity wynosi ok. 260 kg. SpaceX planuje uruchomienie usługi na terenie północnej części USA oraz Kanady już w 2020 roku, natomiast globalny zasięg planowany jest na 2021 rok. Ze względu na uwagi ze strony środowiska astronomicznego, wg których jasność satelitów Starlink na nocnym niebie może stanowić przeszkodzę dla obserwacji astronomicznych, podczas poprzedniej misji jeden z satelitów został pokryty testową powłoką, mającą zmniejszać ilość odbijanego światła. Podczas transmisji poinformowano, że ze względu na czas potrzebny na dotarcie satelitów na docelową orbitę, firma nie posiada jeszcze danych dotyczących funkcjonowania testowego satelity oraz ilości odbijanego przez niego światła.

Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster rakiety Falcon 9 wylądował na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim. Było to już jego trzecie lądowanie, bowiem wcześniej brał on udział w misjach Crew Demo-1 w marcu 2019 roku oraz RADARSAT Constellation Mission w czerwcu 2019 roku. Odbyła się także próba odzyskania osłon ładunku rakiety za pomocą siatki zamontowanej na pokładzie statków Ms. Tree oraz Ms. Chief. Jedna z połówek z powodzeniem wylądowała w siatce na statku Ms. Tree, drugiej jednak nie udało się złapać, choć firma poinformowała, że było bardzo blisko, a owiewka wylądowała gładko na powierzchni oceanu. SpaceX ma nadzieję wykorzystać obydwie połówki podczas jednej z kolejnych misji.

Pełne nagranie ze startu można obejrzeć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl