19 marca o godzinie 05:42 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie i umieściła na orbicie 53 satelity Starlink. Po raz pierwszy w historii booster został użyty po raz dwunasty.

Start z misją Starlink Group 4-12 zakończony powodzeniem

sobota, 19 marca 2022 23:54 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-12 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-12 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-12 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-12 (Źródło: SpaceX)

19 marca o godzinie 05:42 czasu polskiego (04:42 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie i umieściła na orbicie 53 satelity Starlink w ramach misji Starlink Group 4-12.

Początkowo start planowany był na godzinę 04:23 czasu polskiego (03:23 UTC), lecz został przełożony o nieco ponad godzinę ze względu na niekorzystne warunki pogodowe. Separacja ładunku nastąpiła około godzinę po starcie.

Starlink to budowana przez SpaceX konstelacja satelitarna, która ma docelowo zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie. Obecnie na orbicie znajduje się już 2112 satelitów  Starlink. Według Elona Muska podczas tego lotu na orbitę wyniesiony został najcięższy ładunek w historii SpaceX, jego masa to 16,25 ton. Więcej na temat tej misji można przeczytać w artykule opublikowanym przed startem.

Podczas tego lotu po raz pierwszy w historii został wykorzystany pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w jedenastu misjach. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie Just Read the Instructions (JRTI) na Oceanie Atlantyckim.

Osłony ładunku rakiety użyte podczas tego lotu także były wcześniej wykorzystywane. Dla jednej z nich była to czwarta misja, dla drugiej natomiast druga. Po tym starcie planowano odzyskanie ich po raz kolejny poprzez wodowanie na powierzchni Oceanu Atlantyckiego i wciągnięcie ich na pokład statku Doug.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl