Na 19 marca na godzinę 04:23 czasu polskiego zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie z misją Starlink Group 4-12. Po raz pierwszy w historii booster zostanie użyty po raz dwunasty.

Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-12 – 19 marca 2022

piątek, 18 marca 2022 22:51 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-10 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-10 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-10 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-10 (Źródło: SpaceX)
  Aktualizacja 2022-03-19 04:20

Z powodu niesprzyjającej pogody podano nową godzinę startu: 05:42 czasu polskiego (04:42 UTC).

Na 19 marca na godzinę 04:23 czasu polskiego (03:23 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie z misją Starlink Group 4-12. Na orbitę trafią kolejne 53 satelity Starlink.

Start będzie można śledzić na żywo na naszej stronie.

Planowana trajektoria lotu rakiety podczas misji Starlink Group 4-12 (Źródło: Raul/@Raul74Cz)Starlink to budowana przez SpaceX konstelacja satelitarna na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), która ma docelowo zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie. Obecnie na orbicie znajduje się 2059 satelitów Starlink.

W ramach kilku poprzednich startów z satelitami Starlink z Florydy wykorzystywana była południowo-wschodnia trajektoria startowa, która w miesiącach zimowych dawała większe szanse na korzystne warunki pogodowe do lądowania pierwszego stopnia rakiety. Od tego startu SpaceX zdecydowało się na powrót do trajektorii północno-wschodniej, co pozwala na umieszczenie na szczycie rakiety kilku dodatkowych satelitów ze względu na brak konieczności omijania wysp Bahama.

Separacja ładunku planowana jest około 62 minuty po starcie. Satelity zostaną umieszczone na wstępnej orbicie o inklinacji 53,2° i wysokości nad Ziemią pomiędzy 304 i 317 km. Po sprawdzeniu wszystkich podsystemów rozpoczną one podnoszenie swoich orbit za pomocą własnego napędu do docelowej wysokości 540 km.

Lądowanie pierwszego stopnia rakiety po misji Crew Demo-1 (Źródło: SpaceX)Podczas tego lotu po raz pierwszy w historii wykorzystany zostanie booster rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w jedenastu lotach. Były to misje Crew Demo-1 w marcu 2019 roku, RADARSAT Constellation Mission w czerwcu 2019 roku, Starlink-4 (V1.0 L3) w styczniu 2020 roku, Starlink-7 (V1.0 L6) w kwietniu 2020 roku, Starlink-10 (V1.0 L9) w sierpniu 2020 roku, Starlink-14 (V1.0 L13) w październiku 2020 roku, SXM-7 w grudniu 2020 roku, Starlink-17 (V1.0 L16) w styczniu 2021 roku, Starlink-22 (V1.0 L21) w marcu 2021 roku, Starlink-27 (V1.0 L27) w maju 2021 roku oraz Starlink Group 4-4 w grudniu 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane jest lądowanie boostera na autonomicznej platformie Just Read the Instructions (JRTI) na Oceanie Atlantyckim.

Planowane jest także odzyskanie osłon ładunku rakiety poprzez ich wodowanie na powierzchni Oceanu Atlantyckiego, a następnie wciągnięcie na pokład statku Doug.

Prognozy pogody dają obecnie 70% szans na korzystne warunki w wyznaczonym terminie. Główną przeszkodą mogą okazać się chmury kłębiaste (cumulus). W przypadku przełożenia startu na następny dzień szanse także wynoszą 70%, lecz pojawia się dodatkowo umiarkowane lub wysokie ryzyko wystąpienia złych warunków do lądowania pierwszego stopnia.

Około 25 minut po starcie z terenu Polski powinna być możliwość obserwacji przelotu drugiego stopnia rakiety Falcon 9 z satelitami Starlink na szczycie. Obiektu należy wypatrywać na niebie w kierunku południowo-zachodnim. Dodatkowo podczas kolejnych nocy widoczne mogą być przeloty satelitów po separacji od rakiety. Widoczność i szczegóły przelotów można sprawdzić na stronie CelesTrak. Aby zobaczyć listę widocznych przelotów, należy kliknąć SELECT POSITION FROM MAP, ustawić swoją lokalizację na mapie, a następnie kliknąć VISIBLE ONLY przy pozycji STARLINK-G4-12 SINGLE. Misja ta powinna pojawić się przed startem także na stronie Heavens-Above, gdzie widoczne przeloty będzie można zobaczyć po ustawieniu swojej lokalizacji w prawym górnym rogu strony i wybraniu z listy misji z datą 19 marca 2022.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl