3 czerwca o godzinie 19:29 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A i wyniosła na orbitę towarową kapsułę Dragon 2, która dostarczy ładunek na Międzynarodową Stację Kosmiczną w ramach misji CRS-22.

Towarowy Dragon 2 dostarczony na orbitę w ramach misji CRS-22

czwartek, 3 czerwca 2021 20:14 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją CRS-22 (Źródło: Stephen Marr dla NSF, NASASpaceFlight.com)
Start rakiety Falcon 9 z misją CRS-22 (Źródło: Stephen Marr dla NSF, NASASpaceFlight.com)
Start rakiety Falcon 9 z misją CRS-22 (Źródło: Stephen Marr dla NSF, NASASpaceFlight.com) Start rakiety Falcon 9 z misją CRS-22 (Źródło: Stephen Marr dla NSF, NASASpaceFlight.com)

3 czerwca o godzinie 19:29 czasu polskiego (17:29 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego (KSC) na Florydzie i wyniosła na orbitę towarową kapsułę Dragon 2, która dostarczy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) zapasy, części zamienne i sprzęt do eksperymentów naukowych w ramach misji CRS-22. Separacja kapsuły od rakiety odbyła się około 12 minut po starcie.

Podczas tej misji wykorzystywany jest towarowy statek Dragon, dla którego jest to pierwszy lot w kosmos. Autonomiczne dokowanie do ISS planowane jest na 5 czerwca około godziny 11:00 czasu polskiego (09:00 UTC). Dragon odłączy się od stacji i powróci na Ziemię na początku lipca. Na pokładzie kapsuły znajduje się między innymi pierwszy zestaw nowych paneli słonecznych, które zostaną zamontowane na ISS. Więcej informacji na temat misji, w tym ładunku, można znaleźć w artykule opublikowanym przed startem.

W ramach tego lotu wykorzystany został nowy pierwszy stopień rakiety Falcon 9. Po oddzieleniu się drugiego stopnia wylądował on na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim. Ma on zostać użyty po raz kolejny podczas planowanej na październik załogowej misji do ISS, Crew-3.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl