21 grudnia o godzinie 11:07 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A z misją CRS-24. Po raz setny przeprowadzono udane lądowanie pierwszego stopnia rakiety.

Towarowy Dragon dostarczony na orbitę, setne udane lądowanie boostera

wtorek, 21 grudnia 2021 12:02 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją CRS-24 (Źródło: NASA)
Start rakiety Falcon 9 z misją CRS-24 (Źródło: NASA)
Start rakiety Falcon 9 z misją CRS-24 (Źródło: NASA) Start rakiety Falcon 9 z misją CRS-24 (Źródło: NASA)

21 grudnia o godzinie 11:07 czasu polskiego (10:07 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego (KSC) na Florydzie i wyniosła na orbitę towarową kapsułę Dragon 2 w ramach misji CRS-24. Pojazd dostarczy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) zapasy, części zamienne oraz sprzęt do eksperymentów naukowych. Więcej informacji na temat misji i ładunku można znaleźć w artykule opublikowanym przed startem.

Za pomocą silniczków manewrowych Dragon zbliży się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a następnie autonomicznie zadokuje do portu zenitowego w module Harmony na ISS. Dokowanie planowane jest na 22 grudnia około godziny 10:30 czasu polskiego (09:30 UTC). Transmisja w NASA TV rozpocznie się o godzinie 09:00 czasu polskiego. Będzie ją można także śledzić na żywo na naszej stronie. Kapsuła pozostanie zadokowana do ISS przez około miesiąc. Jest to dla niej druga misja kosmiczna – wcześniej spędziła ona w kosmosie ponad 36 dni w ramach misji CRS-22, w tym ponad 34 dni zadokowana do ISS.

Pierwszy stopień rakiety Falcon 9 po lądowaniu na JRTI (Źródło: SpaceX)Był to 31. start orbitalny SpaceX w tym roku kalendarzowym, co jest rekordem firmy – poprzedni rekord wynosił 25 i został ustanowiony w zeszłym roku. Grudzień 2021 roku był także pierwszym miesiącem kalendarzowym w historii, kiedy SpaceX udało się przeprowadzić pięć lotów orbitalnych.

Podczas tego lotu użyty został nowy pierwszy stopień rakiety Falcon 9, co zdarzyło się dopiero po raz drugi w tym roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie Just Read the Instructions (JRTI) na Oceanie Atlantyckim. Było to setne udane lądowanie pierwszego stopnia, niemal równe sześć lat po pierwszym udanym lądowaniu w ramach misji ORBCOMM-2.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Źródła: NASASpaceflight Now

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl