8 października, o godzinie 04:21 czasu polskiego (02:21 UTC) rakieta Falcon 9 z powodzeniem wyniosła na orbitę satelitę SAOCOM 1A. Po starcie pierwszy stopień rakiety wylądował na platformie Landing Zone 4. 

Udany start i lądowanie Falcona 9 podczas misji SAOCOM 1A

poniedziałek, 8 października 2018 04:35 (edytuj)
Rakieta Falcon 9 podczas startu z misją SAOCOM 1A (Źródło: SpaceX)
Rakieta Falcon 9 podczas startu z misją SAOCOM 1A (Źródło: SpaceX)
Rakieta Falcon 9 podczas startu z misją SAOCOM 1A (Źródło: SpaceX) Rakieta Falcon 9 podczas startu z misją SAOCOM 1A (Źródło: SpaceX)

8 października, o godzinie 04:21 czasu polskiego (02:21 UTC) rakieta Falcon 9 z powodzeniem wyniosła na orbitę satelitę SAOCOM 1A. Po starcie pierwszy stopień rakiety wylądował na platformie Landing Zone 4. 

Siedemnasta tegoroczna misja SpaceX odbyła się z Vandenberg Air Force Base w Kalifornii. Falcon 9 z misją SAOCOM 1A wystartował z platformy SLC-4E. Ważący 3000 kg satelita został zbudowany przez firmę INVAP na zlecenie argentyńskiej agencji kosmicznej CONAE (Comisión Nacional de Actividades Espaciales). Będzie służył do obserwacji Ziemi. Wykonane przez niego zdjęcia o rozdzielczości od 7 do 100 m posłużą m.in. służbom ratowniczym podczas łagodzenia skutków klęsk żywiołowych. Jego szacowany czas pracy na orbicie heliosynchronicznej wynosi 5 lat. 

Podczas tego lotu użyty został pierwszy stopień Falcona 9, który 25 lipca brał udział w misji Iridium-7. Wtedy to, po oddzieleniu się od drugiego stopnia rakiety, wylądował on na autonomicznej platformie Just Read The Instructions (JRTI) na Oceanie Spokojnym. W czasie misji SAOCOM 1A po raz kolejny booster został odzyskany. Tym razem jednak wylądował on na platformie Landing Zone 4 (LZ-4), która znajduje się kilkaset metrów od platformy, z której rakieta wystartowała. Było to pierwsze lądowanie na lądzie po starcie z zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. 

Pierwszy stopień rakiety Falcon 9 podczas pierwszego w historii lądowania na Landing Zone 4 (Źródło: SpaceX)

Pełne nagranie ze startu i lądowania można zobaczyć poniżej.

Źródła: Gunter's Space Page, SpaceX

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl