poniedziałek, 8 października 2018 04:35 8 października, o godzinie 04:21 czasu polskiego (02:21 UTC) rakieta Falcon 9 z powodzeniem wyniosła na orbitę satelitę SAOCOM 1A. Po starcie pierwszy stopień rakiety wylądował na platformie Landing Zone 4. 

Udany start i lądowanie Falcona 9 podczas misji SAOCOM 1A

Rakieta Falcon 9 podczas startu z misją SAOCOM 1A (Źródło: SpaceX)

8 października, o godzinie 04:21 czasu polskiego (02:21 UTC) rakieta Falcon 9 z powodzeniem wyniosła na orbitę satelitę SAOCOM 1A. Po starcie pierwszy stopień rakiety wylądował na platformie Landing Zone 4. 

Siedemnasta tegoroczna misja SpaceX odbyła się z Vandenberg Air Force Base w Kalifornii. Falcon 9 z misją SAOCOM 1A wystartował z platformy SLC-4E. Ważący 3000 kg satelita został zbudowany przez firmę INVAP na zlecenie argentyńskiej agencji kosmicznej CONAE (Comisión Nacional de Actividades Espaciales). Będzie służył do obserwacji Ziemi. Wykonane przez niego zdjęcia o rozdzielczości od 7 do 100 m posłużą m.in. służbom ratowniczym podczas łagodzenia skutków klęsk żywiołowych. Jego szacowany czas pracy na orbicie heliosynchronicznej wynosi 5 lat. 

Podczas tego lotu użyty został pierwszy stopień Falcona 9, który 25 lipca brał udział w misji Iridium-7. Wtedy to, po oddzieleniu się od drugiego stopnia rakiety, wylądował on na autonomicznej platformie Just Read The Instructions (JRTI) na Oceanie Spokojnym. W czasie misji SAOCOM 1A po raz kolejny booster został odzyskany. Tym razem jednak wylądował on na platformie Landing Zone 4 (LZ-4), która znajduje się kilkaset metrów od platformy, z której rakieta wystartowała. Było to pierwsze lądowanie na lądzie po starcie z zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. 

Pierwszy stopień rakiety Falcon 9 podczas pierwszego w historii lądowania na Landing Zone 4 (Źródło: SpaceX)

Pełne nagranie ze startu i lądowania można zobaczyć poniżej.

Źródła: Gunter's Space Page, SpaceX

Autorzy

Najbliższy start
Es'hail 2
Data 14 listopada 2018
Miejsce startu KSC LC-39A 
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek Es'hail 2, 2x AMSAT P4A
Popularne artykuły
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony