11 listopada o godzinie 03:03 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie i wyniosła na niską orbitę okołoziemską załogową kapsułę Dragon 2 Endurance w ramach misji Crew-3.

Udany start z misją Crew-3 do ISS

czwartek, 11 listopada 2021 03:31 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Crew-3 (Źródło: NASA/Joel Kowsky)
Start rakiety Falcon 9 z misją Crew-3 (Źródło: NASA/Joel Kowsky)
Start rakiety Falcon 9 z misją Crew-3 (Źródło: NASA/Joel Kowsky) Start rakiety Falcon 9 z misją Crew-3 (Źródło: NASA/Joel Kowsky)

11 listopada o godzinie 03:03 czasu polskiego (02:03 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie i wyniosła na niską orbitę okołoziemską (LEO) załogową kapsułę Dragon 2 Endurance w ramach misji Crew-3.

Crew-3 to trzecia operacyjna misja programu komercyjnych lotów załogowych NASA (ang. Commercial Crew) i piąta orbitalna misja załogowa SpaceX. Na pokładzie kapsuły Dragon znalazło się troje astronautów NASA – Raja Chari, Thomas Marshburn i Kayla Barron, a także astronauta ESA – Matthias Maurer. Dragon dostarczy załogę na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Więcej na temat misji, przygotowań do niej oraz załogi można przeczytać w artykule opublikowanym przed startem.

Separacja kapsuły od rakiety nastąpiła nieco ponad 12 minut po starcie. Podróż do ISS potrwa około 22 godziny, dokowanie planowane jest na 12 listopada na godzinę 01:10 czasu polskiego (00:10 UTC). Astronauci dołączą do Ekspedycji 66 na stacji. Cały lot aż do dokowania można śledzić na kanale NASA TV.

Podczas tego lotu wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w misji zaopatrzeniowej do ISS, CRS-22, w czerwcu 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie A Shortfall of Gravitas (ASOG) na Oceanie Atlantyckim.

Pełne nagranie z odliczania i startu można zobaczyć poniżej.

Źródła: SpaceX (1), (2)

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl