Crew-3

Aktualizacja: sobota, 17 września 2022 21:59 (edytuj)
Numer misji #135  
Data 11 listopada 2021, 03:03:31 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe natychmiastowe
Materiały prasowe Crew-3 Press Kit
Pogoda 70%
Miejsce startu KSC LC-39A  Pokaż lokalizację KSC LC-39A w Google Maps
Miejsce lądowania ASOG
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1067.2
Ładunek Endurance – Dragon 2 (D2-9/C210.1)
Docelowa orbita LEO
Klient NASA
Crew-3
Załoga misji
Raja Chari
Raja Chari
Służył w Siłach Powietrznych USA, osiągając rangę pułkownika, był m.in. dowódcą testowej eskadry lotniczej oraz dyrektorem jednostki odpowiedzialnej za loty testowe myśliwca F-35. Posiada ponad 2500 godzin nalotu na myśliwcach, brał udział w operacjach w Iraku i w Korei. Został wyselekcjonowany jako astronauta NASA w 2017 roku i był dyrektorem wspólnego zespołu testowego w programie komercyjnych lotów załogowych. Posiada tytuł magistra aeronautyki i astronautyki uzyskany na MIT, ukończył także Akademię Sił Powietrznych USA oraz Szkołę Pilotów Doświadczalnych Marynarki Wojennej USA. Podczas misji Crew-3 będzie pełnił rolę dowódcy.
Thomas Marshburn
Thomas Marshburn
Został wyselekcjonowany jako astronauta NASA w 2004 roku. Uzyskał tytuł magistra w zakresie fizyki technicznej na Uniwersytecie Wirginii, tytuł magistra w zakresie nauk medycznych na Uniwersytecie Teksańskim oraz tytuł doktora medycyny na Uniwersytecie Wake Forest. W NASA pracował jako chirurg lotniczy w programie promów kosmicznych oraz przy wspólnym amerykańsko-rosyjskim programie lotów. Brał udział w misji promu kosmicznego STS-127 w lipcu 2009 roku, podczas której dostarczono elementy ISS na orbitę, a także w misji Sojuz TMA-07M, przebywając na ISS jako członek Ekspedycji 34 i 35 od grudnia 2012 roku do maja 2013 roku. Podczas misji Crew-3 będzie pełnił rolę pilota.
Kayla Barron
Kayla Barron
Uzyskała tytuł magistra w zakresie inżynierii nuklearnej na Uniwersytecie w Cambridge. W 2010 roku została oficerem marynarki wojennej, od razu rozpoczynając szkołę podyplomową, gdzie zajmowała się badaniami nad modelowaniem cyklu paliwowego reaktorów nuklearnych nowej generacji. Wzięła udział w treningu związanym z energią jądrową i łodziami podwodnymi, a następnie została przypisana do łodzi podwodnej USS Maine i brała udział w trzech strategicznych patrolach odstraszających jako oficer dywizji. Została wyselekcjonowana jako astronautka NASA w 2017 roku. Podczas misji Crew-3 będzie pełniła rolę specjalistki misji.
Matthias Maurer
Matthias Maurer
Posiada tytuły inżyniera technologii meteriałów oraz inżynierii materiałowej uzyskane na Uniwersytecie Saarland, tytuł magistra ekonomii dla inżynierów uzyskany na Zdalnym Uniwersytecie w Hadze oraz stopień doktora w zakresie inżynierii materiałowej Politechniki w Akwizgranie. Dołączył do ESA w 2010 roku, pracując jako inżynier wsparcia załogi, a także osoba komunikująca się z astronautami na ISS. Formalnie przyjęto go do korpusu astronautów w 2015 roku. Brał udział w misji analogowej NASA NEEMO 21, spędzając 16 dni pod wodą, testując strategie i narzędzia z myślą o przyszłych lotach na Marsa. Podczas misji Crew-3 będzie pełnił rolę specjalisty misji.

Trzecia operacyjna misja załogowa SpaceX w ramach programu komercyjnych lotów załogowych NASA (ang. Commercial Crew). Rakieta Falcon 9 wraz z załogową kapsułą Dragon 2 na szczycie dostarczą czteroosobową załogę na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), gdzie pozostanie ona przez około pół roku. Astronauci staną się członkami Ekspedycji 66 oraz Ekspedycji 67 na ISS.

Podczas tego lotu wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał udział w misji zaopatrzeniowej do ISS, CRS-22, w czerwcu 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie A Shortfall of Gravitas (ASOG) na Oceanie Atlantyckim. Dla załogowej kapsuły Dragon 2 użytej podczas tej misji jest to pierwszy lot.

Powiązane wiadomości

Zobacz wszystkie powiązane

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl