24 października o godzinie 17:31 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral i wyniosła na orbitę kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink w ramach misji Starlink-15.

Udany start z misją Starlink-15

sobota, 24 października 2020 18:41 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-5 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-5 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-5 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-5 (Źródło: SpaceX)

24 października o godzinie 17:31 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral i wyniosła na orbitę kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink w ramach misji Starlink-15 (Starlink V1.0 L14). Był to osiemnasty lot orbitalny SpaceX w 2020 roku oraz setny udany lot rakiety z rodziny Falcon w historii. Separacja satelitów nastąpiła nieco ponad godzinę i trzy minuty po starcie.

Starlink to konstelacja satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), która ma zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie. Na orbicie znajduje się już 840 satelitów. Wielkimi krokami zbliżają się bardziej publiczne testy systemu w północnych Stanach Zjednoczonych i południowej Kanadzie. W ostatnim czasie SpaceX udostępniło terminale Starlink między innymi służbom reagowania kryzysowego stanu Waszyngton oraz Plemieniu Hoh, także w stanie Waszyngton. W tym tygodniu ogłoszono również, że satelity Starlink będą elementem usługi Microsoft Azure Space, umożliwiając dostęp do chmury obliczeniowej z dowolnego miejsca na Ziemi.

Podczas tego lotu wykorzystany został pierwszy stopień rakiety, który brał wcześniej udział w dwóch misjach: GPS III SV03 w czerwcu 2020 roku oraz Starlink-12 we wrześniu 2020 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie Just Read the Instructions (JRTI) na Oceanie Atlantyckim.

Statki służące do łapania osłon ładunku rakiety wymagały pewnych napraw po poprzedniej misji, więc tym razem nie odbyła się próba złapania osłon. Jeden ze statków, Ms. Chief, ma wyłowić obydwie osłony po wodowaniu na powierzchni oceanu.

Pełne nagranie ze startu można obejrzeć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl