24 marca 2021 roku o godzinie 09:28 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 i wyniosła na orbitę kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink w ramach misji Starlink-23 (Starlink V1.0 L22).

Udany start Falcona 9 z misją Starlink-23

środa, 24 marca 2021 10:41 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-23 (Źródło: Stephen Marr dla NSF, NASASpaceFlight.com)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-23 (Źródło: Stephen Marr dla NSF, NASASpaceFlight.com)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-23 (Źródło: Stephen Marr dla NSF, NASASpaceFlight.com) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-23 (Źródło: Stephen Marr dla NSF, NASASpaceFlight.com)

24 marca 2021 roku o godzinie 09:28 czasu polskiego (08:28 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie i wyniosła na orbitę kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink w ramach misji Starlink-23 (Starlink V1.0 L22). Separacja ładunku nastąpiła około 64 minuty po starcie.

Po tym starcie na orbicie znajduje się już ponad 1300 satelitów Starlink. Obecnie SpaceX pracuje nad uzupełnieniem pierwszej grupy satelitów, docelowo mającej liczyć 1584 sztuki, przeznaczonej na orbity o wysokości 550 km nad Ziemią i inklinacji 53°. Pierwsze 10 satelitów jest już także na orbitach polarnych. SpaceX prawdopodobnie rozpocznie dostarczanie większej liczby satelitów na takie orbity, jeśli Federalna Komisja Łączności (FCC) zaakceptuje modyfikację licencji, według której ponad 2800 satelitów, które oryginalnie miały znaleźć się na orbitach o wysokościach pomiędzy 1110 km i 1325 km, ma trafić na obniżone orbity (540 do 570 km), w tym w dużej mierze polarne.

Podczas tego lotu wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w pięciu misjach: GPS III SV03 w czerwcu 2020 roku, Starlink-12 we wrześniu 2020 roku, Starlink-15 w październiku 2020 roku, Turksat 5A w styczniu 2021 roku oraz Starlink-18 w lutym 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim.

Podjęta miała zostać także próba wyłowienia osłon ładunku rakiety po wodowaniu na powierzchni oceanu przez statek Shelia Bordelon, lecz jak na razie nie wiadomo, czy udało się odzyskać osłony w dobrym stanie.

Więcej na temat misji można przeczytać w artykule opublikowanym przed startem.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl