Na 24 marca na godzinę 09:28 czasu polskiego zaplanowano start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-23 (Starlink V1.0 L22) z platformy SLC-40. Na orbitę dostarczone zostanie kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink.

Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-23 – 24 marca 2021

wtorek, 23 marca 2021 22:43 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-21 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-21 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-21 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-21 (Źródło: SpaceX)

Na 24 marca na godzinę 09:28 czasu polskiego (08:28 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-23 (Starlink V1.0 L22) z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie. Na orbitę dostarczone zostanie kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink. Separację ładunku zaplanowano około 64 minuty po starcie.

Start będzie można śledzić na żywo na naszej stronie.

Starlink to budowana przez SpaceX konstelacja satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), która ma docelowo zapewniać dostęp do Internetu na całej Ziemi. W tym momencie usługa jest dostępna w ograniczonym zakresie w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech i Nowej Zelandii i ma być rozszerzana na kolejne rejony przez cały 2021 rok.

Terminal Starlink (Źródło: SpaceX)Obecnie na orbicie znajduje się 1259 satelitów konstelacji. Satelity wyniesione podczas misji Starlink-23 mają dołączyć do pierwszej grupy, mającej liczyć w sumie 1584 sztuki i pracującej na orbitach o wysokości 550 km nad Ziemią i inklinacji 53°. Falcon 9 umieści satelity na wstępnej orbicie o wysokości pomiędzy 250 km i 300 km i po sprawdzeniu wszystkich podsystemów rozpoczną one podnoszenie swoich orbit, aby trafić na docelowe pozycje.

Podczas tego lotu wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w pięciu misjach: GPS III SV03 w czerwcu 2020 roku, Starlink-12 we wrześniu 2020 roku, Starlink-15 w październiku 2020 roku, Turksat 5A w styczniu 2021 roku oraz Starlink-18 w lutym 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster ma wylądować na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim.

Osłony ładunku użyte podczas tego startu także brały wcześniej udział w innych lotach. Jedna z nich została wykorzystana podczas misji Sentinel-6 Michael Freilich w listopadzie 2020 roku, druga natomiast podczas jednej z poprzednich misji Starlink. Planowanie jest odzyskanie osłon po raz kolejny poprzez wyłowienie ich z powierzchni oceanu po wodowaniu przez statek Shelia Bordelon. Statek ten został w ostatnim czasie wyczarterowany przez SpaceX i przygotowany do odzyskiwania osłon, a w dniach od 19 do 21 marca przeszedł testy na otwartym oceanie. Będzie to jego pierwsza misja.

Prognozy dają obecnie 90% szans na korzystne warunki pogodowe w wyznaczonym terminie. Główną przeszkodą mogą okazać się chmury kłębiaste (cumulus). W przypadku przełożenia startu na następny dzień, szanse spadają do 80%.

W ciągu kilku dni po starcie może istnieć możliwość zaobserwowania przelotów satelitów Starlink z tej misji na nocnym niebie nad Polską. Widoczność przelotów można sprawdzić na stronie CelesTrak. Aby zobaczyć listę widocznych przelotów, należy kliknąć SELECT POSITION FROM MAP, ustawić swoją lokalizację na mapie, a następnie kliknąć VISIBLE ONLY przy pozycji STARLINK-V1.0-22 SINGLE. Przed startem misja zostanie także prawdopodobnie dodana na stronę Heavens-Above, gdzie widoczne przeloty można zobaczyć po ustawieniu swojej lokalizacji w prawym górnym rogu strony i wybraniu misji Starlink L22.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl