4 lutego o godzinie 07:19 czasu polskiego (06:19 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie i dostarczyła na orbitę kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink w ramach misji Starlink-18.

Udany start z osiemnastą misją Starlink

czwartek, 4 lutego 2021 09:02 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-18 (Źródło: Julia Bergeron dla NSF, NASASpaceFlight.com)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-18 (Źródło: Julia Bergeron dla NSF, NASASpaceFlight.com)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-18 (Źródło: Julia Bergeron dla NSF, NASASpaceFlight.com) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-18 (Źródło: Julia Bergeron dla NSF, NASASpaceFlight.com)

4 lutego o godzinie 07:19 czasu polskiego (06:19 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie i dostarczyła na orbitę kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink w ramach misji Starlink-18. Separacja ładunku nastąpiła nieco ponad godzinę po starcie.

Starlink to konstelacja satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), budowana przez SpaceX, która ma docelowo zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie. Po tym starcie na orbicie znajduje się już ponad tysiąc satelitów Starlink. Obecnie testowa wersja usługi dostępna jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Wraz z umieszczaniem kolejnych satelitów na docelowych orbitach, jakość usługi ma się poprawiać, ma być ona także uruchamiana w kolejnych regionach świata.

Podczas tego lotu wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w czterech misjach: GPS III SV03 w czerwcu 2020 roku, Starlink-12 we wrześniu 2020 roku, Starlink-15 w październiku 2020 roku i Turksat 5A w styczniu 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim.

Osłony ładunku rakiety także były wcześniej używane podczas innych lotów. Jedna z nich brała udział w misji SAOCOM 1B w sierpniu 2020 roku, druga natomiast w misji GPS III SV03 w czerwcu 2020 roku. Tym razem planowano wyłowienie ich z powierzchni oceanu po wodowaniu za pomocą statków Ms. Tree i Ms. Chief, jednak na razie nie wiadomo, czy operacja się powiodła.

Misja ta pozwoliła pobić rekord, jeśli chodzi o najkrótszy czas pomiędzy startami tego samego pierwszego stopnia rakiety Falcon 9, który od tej pory wynosi 27 dni, 4 godziny i 4 minuty. Poprzedni rekord został ustanowiony podczas misji Starlink-17 w styczniu 2021 roku i wynosił niecałe 38 dni.

Pełne nagranie ze startu można obejrzeć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl