9 kwietnia o godzinie 14:29 czasu polskiego załogowa kapsuła Dragon Endeavour zadokowała do ISS. Tym samym członkowie załogi prywatnej misji załogowej Ax-1 rozpoczęli swój pobyt na stacji, który ma potrwać co najmniej osiem dni.

Załoga misji Ax-1 dotarła na ISS

poniedziałek, 11 kwietnia 2022 00:27 (edytuj)
Statek Dragon 2 Endeavour tuż przed dokowaniem do ISS w ramach misji Ax-1 (Źródło: SpaceX)
Statek Dragon 2 Endeavour tuż przed dokowaniem do ISS w ramach misji Ax-1 (Źródło: SpaceX)
Statek Dragon 2 Endeavour tuż przed dokowaniem do ISS w ramach misji Ax-1 (Źródło: SpaceX) Statek Dragon 2 Endeavour tuż przed dokowaniem do ISS w ramach misji Ax-1 (Źródło: SpaceX)

9 kwietnia o godzinie 14:29 czasu polskiego (12:29 UTC) załogowa kapsuła Dragon 2 Endeavour zadokowała do portu zenitowego w module Harmony na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Tym samym członkowie załogi prywatnej misji załogowej Ax-1 rozpoczęli swój pobyt na stacji, który ma potrwać co najmniej osiem dni.

Start rakiety Falcon 9 z misją Ax-1 (Źródło: SpaceX)Kapsuła została dostarczona na niską orbitę okołoziemską na szczycie rakiety Falcon 9. Start odbył się 8 kwietnia o godzinie 17:17 czasu polskiego (15:17 UTC), separacja statku nastąpiła nieco ponad 12 minut później. Podróż na stację trwała około 21 godzin.

Dokowanie opóźniło się o prawie 45 minut w stosunku do oryginalnego planu, ponieważ wystąpił problem z transmisją wideo z przedniej kamery w Dragonie na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Załoga stacji powinna mieć dostęp do widoku z tej kamery, aby śledzić podejście statku do stacji. W tym czasie Dragon oczekiwał w Punkcie Nawigacyjnym 2, 20 metrów od portu dokującego. Problemu nie udało się w pełni rozwiązać, jednak załoga stacji otrzymała na tyle dużo dodatkowych danych, aby można było bezpiecznie kontynuować podejście.

Niecałe dwie godziny po dokowaniu, po kilkukrotnej weryfikacji ciśnienia i szczelności w adapterze dokującym, właz kapsuły został otwarty i czteroosobowa załoga misji Ax-1 weszła na pokład stacji, gdzie została powitana przez załogę Ekspedycji 67 do ISS. Ax-1 to pierwsza misja do ISS, którą można nazwać w pełni komercyjną – nie jest ona prowadzona ani zakontraktowana przez żadną agencję rządową, lecz jest w pełni zarządzana przez prywatną firmę Axiom Space.

Załoga misji Ax-1, od lewej: Larry Connor, Michael López-Alegría, Mark Pathy, Eytan Stibbe (Źródło: Axiom Space)Dowódca misji, Michael López-Alegría, były astronauta NASA, znalazł się na orbicie już po raz piąty. Po dotarciu na stację wręczył on trzem pozostałym członkom załogi, prywatnym astronautom, honorowe przypinki, tzw. „skrzydła astronautów”, które zostały przyznane przez Stowarzyszenie Odkrywców Kosmosów, zrzeszające osoby, które okrążyły Ziemię na orbicie przynajmniej raz.

Podczas pobytu na stacji astronauci będą przeprowadzali eksperymenty naukowe – zaplanowano 25 eksperymentów składających się na ponad 100 godzin badań – a także będą angażować się w akcje edukacyjne wspólnie z instytucjami na Ziemi. Oczywiście będą też mieli czas, aby obserwować Ziemię z orbity.

Wstępnie planowano, aby odłączenie kapsuły Dragon od stacji nastąpiło 18 kwietnia, jednak na ten dzień zaplanowany jest rosyjski spacer kosmiczny na ISS, więc prawdopodobnie astronauci misji Ax-1 pozostaną na stacji o jeden dzień dłużej.

Pełne nagranie z podejścia do stacji i dokowania można zobaczyć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl