Ax-3

Aktualizacja: piątek, 5 kwietnia 2024 10:41 (edytuj)
Numer misji #307  
Data 18 stycznia 2024, 22:49 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu KSC LC-39A  Pokaż lokalizację KSC LC-39A w Google Maps
Miejsce lądowania Landing Zone 1
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1080.5
Ładunek Freedom – Dragon 2 (D2-21/C212.3)
Docelowa orbita LEO
Klient Axiom Space
Ax-3
Załoga misji
Michael López-Alegría
Michael López-Alegría
Były astronauta NASA, posiada ponad 40 lat doświadczenia w sektorze lotniczym i kosmicznym, pracował dla Marynarki Wojennej USA oraz NASA m.in. jako pilot i menadżer programów. Brał udział w trzech misjach promu kosmicznego (STS-73, STS-92, STS-113), a także był dowódcą Ekspedycji 14 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Sojuz TMA-9. Był dowódcą pierwszej w pełni prywatnej misji do ISS, Ax-1. Jest rekordzistą NASA, jeśli chodzi o łączną długość spacerów kosmicznych, w sumie przebywał poza statkiem przez ponad 67 godzin. Obecnie jest wiceprezydentem firmy Axiom Space ds. rozwoju biznesowego. Podczas misji Ax-3 będzie pełnił rolę dowódcy.
Walter Villadei
Walter Villadei
Pułkownik Włoskich Sił Powietrznych (ItAF), służył jako inżynier lotu samolotów C-130J i G-222 oraz jako pilot samolotów MB-339 i Eurofighter Typhoon, biorąc udział w misjach w Afganistanie, Etiopii, Erytrei i Iraku. Jest szefem przedstawicielstwa ItAF w USA, gdzie nadzoruje inicjatywy komercyjnych lotów kosmicznych. Uzyskał tytuł magistra inżynierii aerokosmicznej na Uniwersytecie w Neapolu oraz specjalizację w inżynierii astronautycznej na Uniwersytecie Rzymskim. Posiada rozległe doświadczenie we włoskich programach kosmicznych, wielokrotnie był delegowany do komitetu naukowego Włoskiej Agencji Kosmicznej. Brał udział w suborbitalnej misji Unity 23 statku SpaceShipTwo firmy Virgin Galactic jako lider misji, zajmował się obsługą ładunków naukowych. Podczas misji Ax-3 będzie pełnił rolę pilota.
Alper Gezeravcı
Alper Gezeravcı
Uzyskał tytuł licencjata inżynierii elektronicznej na Akademii Sił Powietrznych w Stambule oraz tytuł magistra na Instytucie Technologicznym Sił Powietrznych w Bazie Sił Powietrznych Wright-Patterson w Ohio. Posiada 15 lat doświadczenia jako pilot myśliwców w Tureckich Siłach Powietrznych, pilotował wiele różnych statków powietrznych, w tym T-41, SF-260, T-37, T-38, F-5, KC-135 i F-16. W wojsku zajmował się również standaryzacją pracy swojej eskadry. Przez siedem lat był kapitanem w komercyjnych liniach lotniczych Turkish Airlines. Będzie on pierwszym tureckim astronautą na orbicie. Podczas misji Ax-3 będzie pełnił rolę specjalisty misji.
Marcus Wandt
Marcus Wandt
Uzyskał tytuł magistra inżynierii elektrycznej na Uniwersytecie Technicznym Chalmersa w Göteborgu. Posiada 20 lat doświadczenia lotniczego w Szwedzkich Siłach Powietrznych, gdzie służył jako pilot myśliwców, dowódca eskadry, dowódca skrzydła oraz główny pilot testowy. Założył firmę Intuitech AB, która przeprowadza treningi taktyczne dla pilotów myśliwców. Uczęszczał do Szkoły Pilotów Doświadczalnych Marynarki Wojennej USA, którą ukończył jako najlepszy na roku eksperymentalny pilot testowy. Później pracował w tej roli w firmie SAAB Aeronautics, awansując następnie na głównego pilota testowego oraz szefa operacji lotniczych. W 2022 roku został wyselekcjonowany jako astronauta rezerwowy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Podczas misji Ax-3 będzie pełnił rolę specjalisty misji.

Ax-3 to trzecia prywatna załogowa misja do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) organizowana przez firmę Axiom Space. Wykorzystana została załogowa kapsuła Dragon 2 Freedom, która wcześniej brała udział w misjach Crew-4 oraz Ax-2.

Załoga pozostanie na stacji przez około czternaście dni, podczas których będzie przeprowadzać badania naukowe, działalność popularyzującą naukę oraz aktywności komercyjne. Po raz pierwszy na orbitę trafił turecki astronauta, była to także pierwsza komercyjna misja orbitalna astronauty sponsorowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl