Crew-7

Aktualizacja: sobota, 26 sierpnia 2023 10:00 (edytuj)
Numer misji #262
Data 26 sierpnia 2023, 09:27:27 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe natychmiastowe
Materiały prasowe Crew-7 Press Kit
Pogoda 95%
Miejsce startu KSC LC-39A  Pokaż lokalizację KSC LC-39A w Google Maps
Miejsce lądowania Landing Zone 1
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1081.1
Ładunek Endurance – Dragon 2 (D2-19/C210.3)
Docelowa orbita LEO
Klient NASA
Crew-7
Załoga misji
Jasmin Moghbeli
Jasmin Moghbeli
Została wyselekcjonowana jako astronautka NASA w 2017 roku. Posiada tytuł licencjata inżynierii aerokosmicznej z technologią informacyjną uzyskany na MIT oraz tytuł magistra inżynierii aerokosmicznej uzyskany w Naval Postgraduate School. Służyła jako pilotka testowa w piechocie morskiej, biorąc udział w ponad 150 misjach bojowych, między innymi w Afganistanie, oraz uzyskując 2000 godzin nalotu na 25 typach statków powietrznych. Ukończyła Szkołę Pilotów Doświadczalnych Marynarki Wojennej USA. W NASA pracuje nad rozwojem załogowych lądowników księżycowych w programie Artemis. Podczas misji Crew-7 będzie pełnić rolę dowódcy.
Andreas Mogensen
Andreas Mogensen
Posiada tytuł doktora inżynierii aerokosmicznej uzyskany na Uniwersytecie Teksańskim w Austin. Pracował jako inżynier na platformach wiertniczych oraz przy turbinach wiatrowych. Był inżynierem systemów orientacji oraz kontroli orbity statków kosmicznych w firmie HE Space Operations, gdzie pracował m.in. przy misji ESA Swarm. Został wyselekcjonowany jako astronauta ESA w 2009 roku. Brał udział w podziemnej misji analogowej i treningu ESA CAVES oraz dwóch podwodnych misjach analogowych w stacji badawczej Aquarius. Pracował w centrum kontroli lotów jako osoba komunikująca się z astronautami na ISS (Capcom). We wrześniu 2015 roku przebywał przez 10 dni na ISS, docierając na stację z misją Sojuz TMA-18M i wracając z misją Sojuz TMA-16M. Podczas misji Crew-7 będzie pełnił rolę pilota.
Satoshi Furakawa
Satoshi Furakawa
Uzyskał tytuł doktora nauk medycznych na Uniwersytecie Tokijskim. Pracował jako chirurg, specjalizował się w chirurgii żołądkowo-jelitowej. Został wyselekcjonowany jako astronauta japońskiej agencji NASDA (poprzedniczki JAXA) w 1999 roku. Wspomagał prace rozwojowe przy Kibo, japońskim module ISS oraz uczestniczył w misji analogowej do podwodnej stacji badawczej Aquarius. Brał udział w misji Sojuz TMA-02M, przebywając na ISS od czerwca do listopada 2011 roku jako członek Ekspedycji 28 i 29. Jest dyrektorem grupy badawczej ds. biomedycyny kosmicznej w JAXA, która promuje badania naukowe w dziedzinie kosmicznej medycyny. Podczas misji Crew-7 będzie pełnił rolę specjalisty misji.
Konstantin Borysow
Konstantin Borysow
Posiada stopień licencjata ekonomii uzyskany na Rosyjskiej Akademii Ekonomicznej w Moskwie, stopień magistra w dziedzinie badań operacyjnych i analizy systemowej uzyskany na Uniwersytecie Warwick oraz stopień magistra w dziedzinie projektowania systemów podtrzymywania życia w statkach powietrznych uzyskany w Moskiewskim Instytucie Lotniczym. Pracował jako analityk, konsultant, menedżer projektów oraz dyrektor działu przy produkcji samochodów. Został wyselekcjonowany jako kosmonauta rosyjskiej agencji Roskosmos w 2018 roku. Jest aktywnym sędzią oraz instruktorem w dyscyplinie swobodnego nurkowania (freediving). Uprawia pływanie na otwartych akwenach, przepłynął Cieśninę Gibraltarską w czasie 3 godzin i 45 minut. Podczas misji Crew-7 będzie pełnił rolę specjalisty misji.

Siódma operacyjna misja załogowa SpaceX w ramach programu komercyjnych lotów załogowych NASA (ang. Commercial Crew) oraz jedenasta orbitalna misja załogowa SpaceX. Rakieta Falcon 9 wraz z załogową kapsułą Dragon 2 na szczycie mają dostarczyć czteroosobową załogę na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), gdzie pozostanie ona przez około pół roku. Astronauci staną się członkami Ekspedycji 69 na ISS.

Podczas tego lotu użyta została kapsuła Dragon 2 Endurance, dla której był to trzeci lot na orbitę i na ISS. Wcześniej brała ona udział w misji Crew-3 oraz misji Crew-5. Wykorzystany zostanie nowy pierwszy stopień rakiety Falcon 9.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl