Crew-5

Aktualizacja: czwartek, 6 października 2022 09:53 (edytuj)
Numer misji #186
Data 5 października 2022, 18:00 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe natychmiastowe
Materiały prasowe Crew-5 Press Kit
Pogoda >90%
Miejsce startu KSC LC-39A  Pokaż lokalizację KSC LC-39A w Google Maps
Miejsce lądowania JRTI
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1077.1
Ładunek Endurance – Dragon 2 (D2-14/C210.2)
Docelowa orbita LEO
Klient NASA
Crew-5
Załoga misji
Nicole Mann
Nicole Mann
Posiada tytuł magistra inżynierii mechanicznej, który otrzymała na Uniwersytecie Stanforda. Była pilotem w Piechocie Morskiej USA, biorąc udział m.in. w 45 misjach bojowych w Iraku i w Afganistanie, a także służąc jako pilot testowy. Posiada ponad 2500 godzin nalotu na 25 typach statków powietrznych. Została wyselekcjonowana jako astronautka NASA w 2013 roku. W agencji pracowała jako oficer ds. treningu i bezpieczeństwa samolotów T-38, a także przewodziła korpusowi astronautów przy rozwoju kapsuły Orion i rakiety SLS. Podczas misji Crew-5 będzie pełniła rolę dowódcy.
Josh Cassada
Josh Cassada
Posiada tytuł magistra oraz stopień doktora fizyki ze specjalnością w fizyce wysokoenergetycznych cząstek, które uzyskał na Uniwersytecie w Rochester. Służył w Marynarce Wojennej USA jako pilot, biorąc udział w 23 misjach bojowych, w tym w Iraku i w Afganistanie, a także w lotach mających pomagać w łagodzeniu skutków tsunami. Był również pilotem testowym. Posiada ponad 4000 godzin nalotu na 40 typach statków powietrznych. Został wyselekcjonowany jako astronauta NASA w 2013 roku. Pracował m.in. jako osoba komunikująca się z astronautami na ISS, brał udział w rozwoju kapsuły Orion oraz statków w programie Commercial Crew. Podczas misji Crew-5 będzie pełnił rolę pilota.
Koichi Wakata
Koichi Wakata
Posiada tytuł magistra mechaniki stosowanej oraz stopień doktora inżynierii aerokosmicznej, które uzyskał na Uniwersytecie Kyushu. Pracował jako inżynier strukturalny samolotów w liniach lotniczych Japan Airlines. Został wybrany jako astronauta NASDA, poprzedniczki JAXA, w 1992 roku. Został oddelegowany do biura astronautów NASA, gdzie pracował przy wsparciu programu lotów promu kosmicznego oraz ISS. Brał udział w misjach STS-72 w styczniu 1996 roku oraz STS-92 w październiku 2000 roku, był pierwszym stałym japońskim mieszkańcem ISS w ramach Ekspedycji 18, 19 i 20 od marca do lipca 2009 roku, docierając na stację z misją STS-119 i wracając z misją STS-127. Brał także udział w misji Sojuz TMA-11M, przebywając na ISS jako członek Ekspedycji 38 i 39 od listopada 2013 roku do maja 2014, podczas drugiej z nich stając się pierwszym japońskim dowódcą stacji. Łącznie spędził w kosmosie ponad 347 dni, co jest rekordem, jeśli chodzi o Japończyka. Podczas misji Crew-5 będzie pełnił rolę specjalisty misji.
Anna Kikina
Anna Kikina
Ukończyła Państwową Akademię Transportu Wodnego w Nowosybirsku ze specjalnością we wsparciu kryzysowym oraz w ekonomii i zarządzaniu w transporcie. Pracowała jako prezenterka oraz dyrektorka programu w radiu. Została wyselekcjonowana jako kosmonautka agencji Roskosmos w 2014 roku. Brała udział w eksperymencie SIRIUS, będącym analogową misją symulującą lot na Księżyc, podczas którego uczestniczyła w symulacjach dokowania na orbicie i zdalnego sterowania łazikiem księżycowym oraz testowała nowe skafandry kosmiczne przeznaczone do kapsuły Federacja. Będzie pierwszą osobą z rosyjskiej agencji Roskosmos, która weźmie udział w locie na ISS na pokładzie kapsuły Dragon. Podczas misji Crew-5 będzie pełniła rolę specjalistki misji.

Logo misji przygotowane przez agencje kosmicznePiąta operacyjna misja załogowa SpaceX w ramach programu komercyjnych lotów załogowych NASA (ang. Commercial Crew) oraz ósma orbitalna misja załogowa SpaceX. Rakieta Falcon 9 wraz z załogową kapsułą Dragon 2 na szczycie mają dostarczyć czteroosobową załogę na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), gdzie pozostanie ona przez około pół roku. Astronauci staną się członkami Ekspedycji 68 na ISS.

Kapsuła Dragon, która była użyta podczas tego lotu, brała wcześniej udział w misji Crew-3 od listopada 2021 roku do maja 2022 roku. Wykorzystany został nowy pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który po oddzieleniu się drugiego stopnia wylądował na autonomicznej platformie Just Read the Instructions (JRTI).

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl