HAKUTO-R Mission 1

Aktualizacja: piątek, 5 kwietnia 2024 11:35 (edytuj)
Numer misji #198  
Data 11 grudnia 2022, 08:38:13 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe natychmiastowe
Materiały prasowe ispace's HAKUTO-R Mission 1 Press Kit
Miejsce startu CCSFS SLC-40  Pokaż lokalizację CCSFS SLC-40 w Google Maps
Miejsce lądowania Landing Zone 2
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1073.5
Ładunek HAKUTO-R, Rashid, Lunar Flashlight
Masa ładunku ok. 1000 kg
Docelowa orbita BLT
Klient ispace, MBRSC, NASA
HAKUTO-R Mission 1

Pierwsza misja księżycowego programu HAKUTO-R japońskiej firmy ispace, w ramach której na powierzchnię Srebrnego Globu dostarczony zostanie lądownik księżycowy. Misja ta traktowana jest przez firmę jak demonstrator technologii, aby przetestować projekt lądownika od startu z Ziemi aż do działań na powierzchni Księżyca.

Planowana trajektoria (Źródło: ispace)Planowanym miejscem lądowania jest krater Atlas położony na południowo-wschodnim skraju Morza Zimna na północnej półkuli Księżyca. Spełnia ono wymagania dla przetestowania technologii oraz spełnienia celów naukowych, ze zwróceniem szczególnej uwagi na stałe nasłonecznienie w czasie trwania misji oraz komunikację z Ziemią. Lądowanie planowane jest pod koniec kwietnia 2023 roku.

Na pokładzie lądownika znalazł się także łazik Rashid należący do Centrum Kosmicznego Mohammeda bin Rashida (MBRSC) ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jako ładunek dodatkowy wystrzelona została również należąca do NASA sonda Lunar Flashlight, która ma wejść na orbitę wokół Księżyca i poszukiwać lodu w zacienionych rejonach kraterów na jego powierzchni za pomocą reflektometru składającego się z czterech laserów.

Rakieta umieściła lądownik na balistycznej trajektorii transferowej w kierunku Księżyca (BLT), która wydłuża podróż w stosunku do klasycznego transferu (TLI), jednakże znacząco zmniejsza ilość paliwa, jaką będzie musiał zużyć pojazd.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl