Starship's Third Flight Test

Aktualizacja: piątek, 5 kwietnia 2024 10:28 (edytuj)
Numer misji #326
Data 14 marca 2024, 14:25 czasu polskiego
Status Sukces
Okno startowe 110 minut
Miejsce startu Starbase Orbital Pad A  Pokaż lokalizację Starbase Orbital Pad A w Google Maps
Rakieta Starship
Booster Booster 10, Ship 28
Docelowa orbita LEO (z perygeum w atmosferze)
Klient SpaceX
Starship's Third Flight Test

Trzeci testowy lot pełnej dwustopniowej rakiety Starship, budowanej przez SpaceX nowej rakiety w pełni wielokrotnego użytku, która ma umożliwić załogowe misje na Księżyc i na Marsa, a także znacząco obniżyć koszty dostępu do orbity okołoziemskiej. Rakieta składa się z dwóch stopni – Super Heavy, boostera, oraz Starship, drugiego stopnia, który docelowo ma być także załogowym statkiem kosmicznym. Pierwszy testowy lot odbył się w kwietniu 2023 roku, drugi natomiast w listopadzie 2023 roku.

Po starcie z orbitalnej platformy w ośrodku Starbase w Boca Chica w Teksasie drugi stopień, Starship, został umieszczony na bardzo niskiej orbicie okołoziemskiej z perygeum wewnątrz atmosfery. Planowana trajektoria lotu została zmieniona w porównaniu do poprzednich startów, aby umożliwić przeprowadzenie w bezpieczny sposób dodatkowych testów. Odbyły się testy otwarcia i zamknięcia przedziału ładunkowego oraz demonstracji transferu paliwa, natomiast nie przeprowadzono ponownego uruchomienia silnika Raptor w kosmosie. Starship ostatecznie rozpoczął wchodzenie w gęste warstwy atmosfery nad powierzchnią Oceanu Indyjskiego, jednak prawdopodobnie uległ zniszczeniu na wysokości poniżej 70 km.

Pierwszy stopień, Super Heavy, po oddzieleniu się drugiego stopnia miał wrócić w pobliże wybrzeża Teksasu i wykonać symulowane lądowanie nad powierzchnią Zatoki Meksykańskiej. Uruchomienie silników podczas symulowanego lądowania się nie powiodło.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl