SWOT

Aktualizacja: piątek, 16 grudnia 2022 13:45 (edytuj)
Numer misji #199  
Data 16 grudnia 2022, 12:46:47 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe natychmiastowe
Materiały prasowe NASA'S SWOT Press Kit
Pogoda 100%
Miejsce startu VSFB SLC-4E  Pokaż lokalizację VSFB SLC-4E w Google Maps
Miejsce lądowania Landing Zone 4
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1071.6
Ładunek SWOT
Masa ładunku ok. 2000 kg
Docelowa orbita LEO
Klient NASA, CNES, CSA, UKSA
SWOT

SWOT (ang. Surface Water and Ocean Topography) to satelita, który jest wspólnym projektem NASA oraz francuskiego Państwowego Ośrodka Badań Kosmicznych (CNES) przy współpracy z Kanadyjską Agencją Kosmiczną (CSA) oraz Agencją Kosmiczną Zjednoczonego Królestwa (UKSA).

Celem satelity jest przeprowadzenie przeglądu wody powierzchniowej na całej Ziemi oraz pomiarów zmian zachodzących w zbiornikach wodnych. Satelita ma zbadać co najmniej 90% powierzchni Ziemi, obserwując jeziora, rzeki, oceany oraz inne zbiorniki wodne co najmniej dwa razy na każde 21 dni, co ma pomóc w ulepszeniu modeli cyrkulacji oceanicznej, ułatwić przewidywanie zmian pogody i klimatu oraz pomóc w gospodarowaniu słodką wodą na całym świecie.

Pojazd jest wyposażony w wysokościomierz interferometryczny wykorzystujący radar z syntetyczną aperturą (SAR), dodatkowy wysokościomierz radarowy, radiometr, antenę doplerowską, odbiornik GPS oraz retroreflektor.

Satelita trafił na orbitę o inklinacji 77,6° oraz wysokości nad Ziemią wynoszącej 890 km. Ma on pracować na orbicie przez co najmniej trzy lata.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl