ViaSat-3 Americas

Aktualizacja: czwartek, 4 maja 2023 15:32 (edytuj)
Numer misji #232  
Data 1 maja 2023, 02:26 czasu polskiego
Status Sukces
Okno startowe 57 minut
Materiały prasowe ViaSat-3 Americas Press Kit
Pogoda 80%
Miejsce startu KSC LC-39A  Pokaż lokalizację KSC LC-39A w Google Maps
Rakieta Falcon Heavy
Booster 1068.1 (środkowy), 1052.8, 1053.3 (boczne)
Ładunek ViaSat-3 Americas, Arcturus, G-Space 1
Masa ładunku 6740 kg
Docelowa orbita GEO
Klient Viasat, Pacific Dataport, Gravity Space
ViaSat-3 Americas

ViaSat-3 Americas to jeden z trzech satelitów geostacjonarnych firmy Viasat mających wspólnie zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie. Każdy z nich ma przepustowość ponad jednego terabita na sekundę. Pojazd został zbudowany przez firmę Boeing na bazie platformy satelitarnej BSS-702MP+ z napędem elektrycznym.

Na szczycie rakiety znalazły się także dwa ładunki dodatkowe. Pierwszy z nich to niewielki satelita Arcturus (znany także jako Aurora 4A) zbudowany przez firmę Astranis dla firmy Pacific Dataport, który ma świadczyć usługi transmisji szerokopasmowej na Alasce.  Drugi ładunek to satelita rozmiaru cubesat 16U, G-Space 1, należący do firmy Gravity Space, na którym znalazło się kilka ładunków dla różnych klientów.

Rakieta umieściła ładunek niemal na docelowej orbicie geostacjonarnej (GEO), dzięki czemu satelita będzie mógł rozpocząć pracę niedługo po starcie. Żaden booster Falcona Heavy nie został odzyskany podczas tego lotu.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl