3 marca o godzinie 15:25 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie i wyniosła na orbitę 47 satelitów Starlink w ramach misji Starlink Group 4-9.

Dziewiąty start orbitalny SpaceX w tym roku zakończony sukcesem

piątek, 4 marca 2022 15:03 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-9 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-9 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-9 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-9 (Źródło: SpaceX)

3 marca o godzinie 15:25 czasu polskiego (14:25 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie i wyniosła na orbitę 47 satelitów Starlink w ramach misji Starlink Group 4-9.

Separacja ładunku nastąpiła około 65 minut po starcie. Została ona potwierdzona około 15 minut później ze względu na brak zasięgu stacji naziemnych w poprzedniej fazie lotu.

Satelity Starlink są częścią budowanej przez SpaceX konstelacji satelitarnej, która ma docelowo zapewniać na całym świecie dostęp do Internetu. Była to dziewiąta misja z satelitami, które docelowo mają znaleźć się na orbitach o inklinacji 53,2° i wysokości 540 kilometrów nad Ziemią. Po tym starcie liczba satelitów Starlink na orbicie przekroczyła dwa tysiące, w sumie jest ich obecnie 2016. Więcej na temat tej misji można przeczytać w artykule opublikowanym przed startem.

Podczas tego lotu wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w dziesięciu misjach: GPS III SV03 w czerwcu 2020 roku, Starlink-12 we wrześniu 2020 roku, Starlink-15 w październiku 2020 roku, Turksat 5A w styczniu 2021 roku, Starlink-18 w lutym 2021 roku, Starlink-23 w marcu 2021 roku, Starlink-25 w kwietniu 2021 roku, Transporter-2 w czerwcu 2021 roku, Starlink Group 4-3 w grudniu 2021 roku oraz Starlink Group 4-6 w styczniu 2022 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie Just Read the Instructions (JRTI) na Oceanie Atlantyckim. Jest to trzeci booster, który ma już na koncie jedenaście lotów.

Planowano także odzyskanie osłon ładunku rakiety Falcon 9 poprzez wodowanie na powierzchni Oceanu Atlantyckiego i wciągnięcie ich na pokład statku Bob. Dla jednej z osłon był to już trzeci lot, dla drugiej natomiast czwarty.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl