10 września NASA ogłosiła, że wybrała rakietę Falcon Heavy firmy SpaceX do wyniesienia na orbitę geostacjonarnego satelity meteorologicznego GOES-U. Start planowany jest na kwiecień 2024 roku.

Falcon Heavy wyniesie na orbitę satelitę GOES-U

sobota, 11 września 2021 13:48 (edytuj)
Wizualizacja przedstawiająca satelitę z serii GOES-R na orbicie (Źródło: NASA)
Wizualizacja przedstawiająca satelitę z serii GOES-R na orbicie (Źródło: NASA)
Wizualizacja przedstawiająca satelitę z serii GOES-R na orbicie (Źródło: NASA) Wizualizacja przedstawiająca satelitę z serii GOES-R na orbicie (Źródło: NASA)

10 września NASA ogłosiła, że wybrała rakietę Falcon Heavy firmy SpaceX do wyniesienia na orbitę geostacjonarnego satelity meteorologicznego GOES-U (Geostationary Operational Environmental Satellite-U).

Satelita GOES-U będzie wykonywał zdjęcia oraz pomiary ziemskiej atmosfery – pogody, oceanów i środowiska, a także będzie tworzył w czasie rzeczywistym mapy wyładowań atmosferycznych oraz monitorował aktywność słoneczną i pogodę kosmiczną. Od 1975 roku na orbicie umieszczonych zostało 17 geostacjonarnych satelitów pogodowych GOES, którymi zarządza Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery (NOAA). Satelity są efektem współpracy NASA i NOAA. Będzie to czwarty i ostatni pojazd z najnowszej serii satelitów GOES-R.

Koszt startu oraz innych prac związanych z misją wynosi 152,5 miliona dolarów. Start planowany jest na kwiecień 2024 roku z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie. Będzie to pierwszy w historii satelita GOES wystrzelony przy pomocy rakiety spoza rodziny Delta lub Atlas.

Obecnie SpaceX posiada co najmniej dziesięć kontraktów na starty rakiety Falcon Heavy, w tym między innymi na dwie misje dla Sił Kosmicznych USA (USSF), starty z sondami międzyplanetarnymi Psyche oraz Europa Clipper, start z dwoma modułami księżycowej stacji kosmicznej Gateway, a także wystrzelenie lądownika księżycowego Astrobotic Griffin, na pokładzie którego znajdzie się łazik NASA VIPER.

Źródła: NASA (1), (2)

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl