NASA ogłosiła, że SpaceX zostało wybrane do dostarczenia na orbitę dwóch pierwszych modułów stacji kosmicznej Gateway za pomocą rakiety Falcon Heavy.

Falcon Heavy wyniesie na orbitę dwa moduły stacji Gateway

środa, 10 lutego 2021 20:20 (edytuj)
Połączone moduły PPE i HALO na orbicie Księżyca, wizja artysty (Źródło: NASA)
Połączone moduły PPE i HALO na orbicie Księżyca, wizja artysty (Źródło: NASA)
Połączone moduły PPE i HALO na orbicie Księżyca, wizja artysty (Źródło: NASA) Połączone moduły PPE i HALO na orbicie Księżyca, wizja artysty (Źródło: NASA)

NASA ogłosiła 9 lutego, że SpaceX zostało wybrane do dostarczenia na orbitę dwóch pierwszych modułów stacji kosmicznej Gateway, która ma orbitować wokół Księżyca. Start, podczas którego wykorzystana ma zostać rakieta Falcon Heavy, planowany jest najwcześniej na maj 2024 roku.

Start rakiety Falcon Heavy z misją Arabsat-6A (Źródło: SpaceX)Stacja Gateway, nad której stworzeniem pracują wspólnie cztery agencje kosmiczne – amerykańska (NASA), europejska (ESA), japońska (JAXA) oraz kanadyjska (CSA) – ma znaleźć się na orbicie Księżyca i wspierać eksplorację Srebrnego Globu, służąc między innymi jako przekaźnik komunikacyjny, laboratorium naukowe oraz miejsce zamieszkania astronautów. Stacja jest elementem programu Artemis, którego celem jest długotrwała eksploracja Księżyca oraz ponowne umieszczenie ludzi na jego powierzchni.

SpaceX otrzymało kontrakt na wystrzelenie pierwszych dwóch elementów stacji podczas pojedynczego startu. Pierwszy element to PPE (Power and Propulsion Element), budowany przez firmę Maxar moduł serwisowy, który ma odpowiadać za zasilanie, komunikację i kontrolę orientacji w przestrzeni. Będzie on wyposażony w duże panele słoneczne oraz silniki plazmowe. Drugi element to HALO (Habitation and Logistics Outpost), moduł mieszkalny z portami dokującymi budowany przez firmę Northrop Grumman. To w nim będą znajdować się kwatery dla astronautów, będzie on także zapewniał komunikację ze statkami zadokowanymi do stacji.

Docelowo do stacji mają zostać przyłączone kolejne elementy, między innymi europejsko-japoński moduł mieszkalny oraz kanadyjskie ramię robotyczne. Finalny kształt stacji nie jest jeszcze znany.

PPE i HALO w konfiguracji przygotowanej do startu (Źródło: NASA)Start odbędzie się z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie. Wykorzystana zostanie rakieta Falcon Heavy z większymi osłonami ładunku o długości około 15 metrów, które zostały zaprojektowane, aby spełniać wymagania wszystkich misji związanych z bezpieczeństwem narodowym USA. Moduły o łącznej masie około 14 ton trafią na wysoką orbitę okołoziemską z apogeum nieco poniżej orbity geostacjonarnej. Sugeruje to, że SpaceX planuje odzyskanie przynajmniej dwóch bocznych boosterów rakiety. Do dotarcia na eliptyczną orbitę wokół Księżyca użyte zostaną silniki modułu PPE. Wykorzystanie napędu elektrycznego pozwoli na zużycie stosunkowo niewielkiej ilości paliwa, jednak lot na docelową orbitę potrwa około dziesięciu miesięcy.

Łączny koszt misji ze strony NASA to 331,8 milionów dolarów, w kwocie tej zawiera się start oraz związane z nim dodatkowe usługi. Nie zostało to sprecyzowane, lecz możliwe, że kwota ta uwzględnia także usługi zapewniane przez inne firmy niż SpaceX. Wcześniej planowano, aby PPE i HALO zostały wystrzelone osobno i połączyły się poprzez autonomiczne dokowanie w kosmosie, jednak w zeszłym roku NASA zdecydowała się na jeden start z dwoma połączonymi modułami, co miało zmniejszyć koszty i zakres koniecznej do wykonania pracy. Z raportu biura inspektora generalnego NASA wynika jednak, że ciągłe zmiany planów dotyczących stacji doprowadziły jedynie do wzrostu kosztów oraz do opóźnień.

SpaceX posiada także kontrakt na dostawy towarowe do stacji Gateway oraz rywalizuje z firmami Blue Origin i Dynetics o pełny kontrakt na budowę załogowego lądownika księżycowego po tym, jak w pierwszej fazie programu finansowanie uzyskały trzy zespoły.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl