6 października o godzinie 13:29 czasu polskiego (11:29 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A z misją Starlink-13 i wyniosła na niską orbitę okołoziemską (LEO) kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink.

Misja Starlink-13 zakończona sukcesem

wtorek, 6 października 2020 14:41 (edytuj)
Falcon 9 na platformie startowej LC-39A przed misją Starlink-13 (Źródło: Elon Musk)
Falcon 9 na platformie startowej LC-39A przed misją Starlink-13 (Źródło: Elon Musk)
Falcon 9 na platformie startowej LC-39A przed misją Starlink-13 (Źródło: Elon Musk) Falcon 9 na platformie startowej LC-39A przed misją Starlink-13 (Źródło: Elon Musk)

6 października o godzinie 13:29 czasu polskiego (11:29 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego (KSC) na Florydzie z misją Starlink-13 (Starlink V1.0 L12) i wyniosła na niską orbitę okołoziemską (LEO) kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink, mającej zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie. Separacja satelitów nastąpiła nieco ponad godzinę po starcie.

Na orbicie znajduje się już ponad 700 satelitów Starlink. Według Elona Muska niedługo powinny rozpocząć się publiczne testy dostępu do Internetu za pomocą konstelacji na wysokich szerokościach geograficznych, prawdopodobnie powyżej ok. 45 stopni. Wraz z umieszczeniem na orbicie kolejnych satelitów w kolejnych miesiącach zasięg będzie powiększał się o kolejne rejony.

Podczas tej misji wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w dwóch misjach: Crew Demo-2 w maju 2020 roku i ANASIS-II w lipcu 2020 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim.

Jedna z osłon ładunku rakiety użyta podczas tego lotu także brała wcześniej udział w dwóch misjach: Starlink-1 w maju 2019 roku oraz Starlink-6 w marcu 2020 roku. Tym razem po raz kolejny udało się ją odzyskać – wylądowała ona w siatce zamontowanej na pokładzie statku Ms. Tree. Drugiej osłony, dla której był to pierwszy lot, nie udało się złapać, jednak wodowała ona na powierzchni oceanu i ma zostać wyłowiona przez drugi statek, Ms. Chief.

Pełne nagranie ze startu można obejrzeć poniżej.

Źródła: Elon MuskSpaceX (1), (2), (3)Jonathan's Space Report

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl