Starlink-6

Aktualizacja: poniedziałek, 18 stycznia 2021 11:24 (edytuj)
Numer misji #91  
Data 18 marca 2020, 13:16:39 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie nieudane
Okno startowe natychmiastowe
Materiały prasowe Starlink-6 Press Kit
Pogoda 90%
Miejsce startu KSC LC-39A  Pokaż lokalizację KSC LC-39A w Google Maps
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1048.5
Ładunek 60 satelitów konstelacji Starlink
Masa ładunku ok. 15600 kg
Docelowa orbita LEO
Klient SpaceX
Starlink-6

Starlink-6 (Starlink V1.0 L5) to szósta dedykowana i piąta operacyjna misja z satelitami należącymi do budowanej przez SpaceX konstelacji Starlink, mającej zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie za pomocą satelitów umieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Na orbitę trafiła seria kolejnych 60 satelitów Starlink.

W porównaniu do testowej serii satelitów pięciokrotnie zwiększono przepustowość, podwojono liczbę wiązek, jakie może generować pojedynczy satelita oraz dodano system anten pracujących w paśmie Ka. Satelity zostały także zmodyfikowane w taki sposób, aby spalać się w 100% podczas wejścia w atmosferę. Masa pojedynczego satelity wynosi około 260 kg, czyli o ok. 33 kg więcej w porównaniu do serii testowej.

Podczas tej misji po raz pierwszy wykorzystany zostanie pierwszy stopień, który odbył już wcześniej cztery loty. Brał on udział w misjach Iridium-7 w lipcu 2018 roku, SAOCOM 1A w październiku 2018 roku, Nusantara Satu w lutym 2019 roku oraz Starlink-2 w listopadzie 2019 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane było lądowanie boostera na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim. Próba odzyskania pierwszego stopnia zakończyła się niepowodzeniem.

W czasie startu nastąpiła awaria jednego z dziewięciu silników Merlin 1D w pierwszym stopniu rakiety. Nie wpłynęło to jednak na wynik misji i satelity zostały umieszczone na docelowej orbicie. Powodem awarii było nieprawidłowo wykonane czyszczenie kanału, w którym zainstalowany jest czujnik. Po zakończeniu procesu, zostały w tym miejscu uwięzione resztki alkoholu izopropylowego, który w czasie lotu zapalił się. 

Tym razem użyte zostały osłony ładunku, które w maju 2019 roku były wykorzystane podczas misji Starlink-1. Planowano ich odzyskanie przy użyciu statków GO Ms. Tree oraz GO Ms. Chief, co nie zakończyło się powodzeniem. Osłony wpadły do oceanu, skąd zostały wyłowione. Co najmniej jednak połowa osłony została zniszczona. 

Test statyczny przed misją przeprowadzono 14 marca.

Nagranie z pierwszego podejścia do startu:

Źródła: Emre KellyNASASpaceFlight.comSpaceNews.com, Launch Photography by Ben Cooper, Michael Sheetz, Ars Technica, Spaceflight Now, Next Spaceflight, SpaceX (1), (2), (3), (4), Elon Musk (1), (2)Miguel Cruz

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl