Ostatnia aktualizacja: poniedziałek, 27 stycznia 2020 16:37

Starlink-1

Numer misji 79
Data 24 maja 2019, 04:30 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe 90 minut
Materiały prasowe Starlink-1 Press Kit
Pogoda 90%
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1049.3
Ładunek 60 satelitów konstelacji Starlink
Masa ładunku ok. 13620 kg
Docelowa orbita LEO
Klient SpaceX

60 satelitów Starlink we wnętrzu osłony ładunku Falcona 9 (Źródło: Elon Musk/SpaceX)Starlink-1 (Starlink V0.9) to pierwsza dedykowana misja z satelitami należącymi do budowanej przez SpaceX konstelacji na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), mającej oferować dostęp do Internetu na całym świecie. Podczas tego lotu na orbitę zostało wyniesione 60 satelitów Starlink.

Każdy z ważących 227 kg satelitów wyposażony jest w panel słoneczny, szukacz gwiazd umożliwiający orientację w przestrzeni kosmicznej oraz napędzane kryptonem silniki Halla, pozwalające na wykonywanie manewrów orbitalnych.

Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim.

Test statyczny przed misją przeprowadzono 14 maja. 

Początkowo start miał odbyć się 16 maja, jednakże został przełożony o 24 godziny z powodu silnych wiatrów na dużych wysokościach. W zapasowym terminie start został odwołany ze względu na konieczność wprowadzenia zmian w oprogramowaniu satelitów Starlink.

Źródła: Elon MuskMichael Baylor (1), Michael Baylor (2)NASASpaceFlight.com, Chris Bergin, SpaceX (1), SpaceX (2), SpaceX (3)

Powiązane wiadomości

Wkrótce
2020-04-07 14:45
Zakończenie misji CRS-20

Na wtorek 7 kwietnia zaplanowano zakończenie misji CRS-20. Statek Dragon powinien odłączyć się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej o godzinie 15:15 czasu polskiego (13:15 UTC). Następnie, po oddaleniu się od ISS i przeprowadzeniu manewru deorbitacji, kapsuła powróci na Ziemię, gdzie wyląduje na spadochronach w Oceanie Spokojnym niedaleko wybrzeża Kalifornii. Proces odłączania statku od ISS będzie można śledzić na żywo na naszej stronie od godziny 14:45 czasu polskiego (12:45 UTC). 

Najbliższy start
Starlink-7
Czas startu kwiecień 2020
Miejsce startu KSC LC-39A 
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek 60 satelitów konstelacji Starlink
Ostatnio popularne
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl