W czwartek 4 czerwca, o godzinie 03:25 czasu polskiego (01:25 UTC), Falcon 9 wystartował z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie i dostarczył na orbitę kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink.

Misja Starlink-8 zakończona powodzeniem

czwartek, 4 czerwca 2020 04:31 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-8 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-8 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-8 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-8 (Źródło: SpaceX)

W czwartek 4 czerwca, o godzinie 03:25 czasu polskiego (01:25 UTC), Falcon 9 wystartował z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie i dostarczył na orbitę kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink, mającej docelowo zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie. Separacja satelitów od drugiego stopnia rakiety nastąpiła około 15 minut po starcie na wysokości około 225 km nad Ziemią. Teraz SpaceX rozpocznie testowanie podsystemów satelitów na obecnej orbicie. Jeśli okażą się one sprawne, satelity za pomocą silników jonowych dotrą na docelowe orbity o wysokości 550 km.

Po udanym starcie z misją Starlink-8 na orbicie znajduje się już 475 satelitów konstelacji. Tym razem na orbitę wyniesiony został pierwszy satelita wyposażony w osłonę, która ma blokować światło słoneczne przed odbijaniem się od jego najjaśniejszych elementów, co ma wpłynąć na zmniejszenie jasności satelitów na nocnym niebie. W przyszłości wszystkie satelity Starlink mają korzytać z osłon przeciwsłonecznych.

Podczas tej misji wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który wcześniej brał udział w czterech misjach: Telstar 18 VANTAGE we wrześniu 2018 roku, Iridium-8 w styczniu 2019 roku, Starlink-1 w maju 2019 roku oraz Starlink-3 w styczniu 2020 roku. Niecałe 8 minut po starcie wylądował on na autonomicznej platformie Just Read the Instructions (JRTI) na Oceanie Atlantyckim, dla której była to pierwsza misja na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Tym samym po raz pierwszy ten sam egzemplarz pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 zdołał wylądować po raz piąty.

Planowano także próbę odzyskania osłon ładunku rakiety poprzez lądowanie w siatce zamontowanej na pokładzie statków Ms. Tree oraz Ms. Chief, jednakże jak na razie nie podano informacji dotyczących powodzenia tej próby.

Pełne nagranie ze startu można obejrzeć poniżej.

Źródła: SpaceX (1), (2)

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl