Ósma misja z satelitami budowanej przez SpaceX konstelacji Starlink, mającej świadczyć usługi dostępu do Internetu. Podczas tego startu na niską orbitę okołoziemską (LEO) trafi 60 satelitów o masie około 260 kg każdy. Po zakończeniu tej misji na orbicie będzie znajdować się 480 satelitów Starlink.

Starlink-8

Aktualizacja: poniedziałek, 18 stycznia 2021 11:23 (edytuj)
Numer misji #94  
Data 4 czerwca 2020, 03:25:33 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe natychmiastowe
Materiały prasowe Starlink-8 Press Kit
Pogoda 60%
Miejsce startu CCAFS SLC-40  Pokaż lokalizację CCAFS SLC-40 w Google Maps
Miejsce lądowania JRTI
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1049.5
Ładunek 60 satelitów konstelacji Starlink
Masa ładunku ok. 15600 kg
Docelowa orbita LEO
Klient SpaceX
Starlink-8

Starlink-8 (Starlink V1.0 L7) to ósma misja z satelitami budowanej przez SpaceX konstelacji Starlink, mającej świadczyć usługi dostępu do Internetu. Podczas tego startu na niską orbitę okołoziemską (LEO) trafiło 60 satelitów o masie około 260 kg każdy. 

Podczas tej misji jeden z satelitów był wyposażony w osłonę przeciwsłoneczną (ang. sunshade), mającą zmniejszać ilość światła odbijanego przez satelity i w efekcie ich jasność na nocnym niebie.

Podczas tego lotu wykorzystano pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który wcześniej brał udział w czterech misjach – Telstar 18 VANTAGE we wrześniu 2018 roku, Iridium-8 w styczniu 2019 roku, Starlink-1 w maju 2019 roku oraz Starlink-3 w styczniu 2020 roku.  Po starcie booster wylądował na platformie Just Read The Instructions (JRTI) na Oceanie Atlantyckim. Była to pierwsza misja platformy JRTI na wschodnim wybrzeżu USA po tym, jak została ona przetransportowana z Kalifornii i przeszła gruntowny remont.

Podczas tej misji przeprowadzono także próbę odzyskania osłon ładunku rakiety Falcon 9 za pomocą siatki zamontowanej na pokładzie statków Ms. Tree oraz Ms. Chief. Prawdopodobnie osłon nie udało się złapać, jednak wyłowiono je z powierzchni oceanu. Jedna z nich, która wróciła na pokładzie statku Ms. Chief, była wizualnie w dobrym stanie, druga jednak, na pokładzie statku Ms. Tree, wróciła wyraźnie uszkodzona.

Misja zaplanowana była wcześniej na 19 maja, jednakże odbyła się ona dopiero po misji Crew Demo-2. Wynikało to z trudnych warunków pogodowych w miejscu lądowania pierwszego stopnia, spowodowanych burzą tropikalną Arthur, oraz z braku czasu między startami, niezbędnego do wykorzystania podczas obydwóch misji autonomicznej platformy OCISLY. Test statyczny przed misją odbył się 13 maja.

Źródła: Launch Photography by Ben CooperNext Spaceflight, Spaceflight Now, Jeff Foust, Cat Hofacker, USCG, SpaceX (1), (2), (3), (4), Michael Baylor, Kyle Montgomery (1), (2), US Launch Schedule

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl