Na 30 czerwca, na godzinę 21:55 czasu polskiego (19:55 UTC) zaplanowany jest start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie z misją GPS III SV03.

Start rakiety Falcon 9 z misją GPS III SV03 – 30 czerwca 2020

wtorek, 30 czerwca 2020 09:53 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją GPS III SV01 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją GPS III SV01 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją GPS III SV01 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją GPS III SV01 (Źródło: SpaceX)
  Aktualizacja 2020-06-30 21:35

Ze względu na wiatry wiejące na dużych wysokościach start z misją GPS III SV03 planowany jest aktualnie na godzinę 22:10 czasu polskiego.

Na 30 czerwca, na godzinę 21:55 czasu polskiego (19:55 UTC) zaplanowany jest start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie. Misją jest dostarczenie wojskowego satelity GPS nowej generacji na średnią orbitę okołoziemską (MEO). Okno startowe potrwa 15 minut. Do tej misji wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety, który nie brał wcześniej udziału w żadnym locie.

Transmisję na żywo będzie można obejrzeć na naszej stronie

Satelita GPS III SV03 przed zamknięciem w osłonie aerodynamicznej (Źródło: SpaceX)Będzie to druga misja SpaceX polegająca na wyniesieniu wojskowego satelity GPS nowej generacji. Pierwsza misja, GPS III SV01, odbyła się w grudniu 2018 roku, bez próby lądowania pierwszego stopnia ze względu na wymagania dotyczące osiągów rakiety. Tym razem SpaceX po raz pierwszy przeprowadzi misję dla nowo powstałych Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych (ang. United States Space Force), które przejęły operacje związane z systemem GPS od Sił Powietrznych. Początkowo misja ta miała się odbyć bez próby odzyskania pierwszego stopnia, jednak wynegocjowano korektę wymogów zawartych w kontrakcie, która pozwoli na podjęcie próby lądowania boostera, w zamian za obniżenie kosztu wyniesienia satelity. SpaceX ma zakontraktowane jeszcze trzy misje GPS, które mają się odbyć w ciągu najbliższych dwóch lat. 

Stworzony przez firmę Lockheed Martin satelita GPS III SV03, nazywany również „Kolumb”, ma zastąpić satelitę GPS starszej generacji, który został wyniesiony na orbitę w 2000 roku. Nowa generacja satelitów ma zapewnić bardziej precyzyjne sygnały nawigacyjne, przy zwiększonym do 15 lat przewidywanym czasie działania na orbicie. Nowe satelity cechuje lepsze zabezpieczenie przed zagłuszaniem sygnału. Nadają także nowy cywilny sygnał, który może odbierać europejska sieć Galileo oraz japoński system nawigacyjny QZSS. 

Pełny test statyczny przed misją odbył się 13 lutego w ośrodku testowym SpaceX w McGregor w Teksasie. Kilkusekundowy test statyczny na platformie startowej odbył się 25 czerwca. Po misji planowane jest odzyskanie pierwszego stopnia rakiety, który podejdzie do lądowania na barce Just Read The Instructions (JRTI) na Oceanie Atlantyckim. Obecnie prognozy pogody dają 60% szans na start w wyznaczonym terminie. Główną przeszkodą mogą okazać się chmury kłębiaste (cumulus) powodujące zamarzanie, kowadła chmurowe związane z burzami oraz powierzchniowe pola elektryczne w atmosferze.

Źródła: SpaceNews.com, Spaceflight Now, SMC, SpaceX

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl