Start Falcona 9 z misją Iridium-8 z platformy startowej SLC-4E w Vandenberg Air Force Base w Kalifornii zaplanowano na 11 stycznia, na godzinę 16:31 czasu polskiego (15:31 UTC). Po starcie pierwszy stopień rakiety ma wylądować na statku Just Read The Instructions (JRTI) na Oceanie Spokojnym. 

Start rakiety Falcon 9 z misją Iridium-8 – 11 stycznia 2019

piątek, 11 stycznia 2019 09:01 (edytuj)
Rakieta Falcon 9 podczas startu z misją Iridium-7 (Źródło: SpaceX)
Rakieta Falcon 9 podczas startu z misją Iridium-7 (Źródło: SpaceX)
Rakieta Falcon 9 podczas startu z misją Iridium-7 (Źródło: SpaceX) Rakieta Falcon 9 podczas startu z misją Iridium-7 (Źródło: SpaceX)

SpaceX przygotowuje się do pierwszej tegorocznej misji, w czasie której na orbitę trafi 10 satelitów Iridium NEXT. Start Falcona 9 z misją Iridium-8 z platformy startowej SLC-4E w Vandenberg Air Force Base w Kalifornii zaplanowano na 11 stycznia, na godzinę 16:31 czasu polskiego (15:31 UTC). Po starcie pierwszy stopień rakiety ma wylądować na statku Just Read The Instructions (JRTI) na Oceanie Spokojnym. 

Start będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie.

Logo misji Iridium-8 przygotowane przez firmę IridiumIridium-8 to ósma i zarazem ostatnia misja SpaceX na zlecenie firmy Iridium. Podczas tego lotu na orbitę ma zostać wyniesionych ostatnie 10 satelitów konstelacji Iridium NEXT, której zadaniem jest dostarczanie usług telefonii satelitarnej i dostępu do Internetu na całym świecie. Satelity wraz z adapterem mają masę 9600 kg. Satelity zaczną odłączać się od drugiego stopnia rakiety niecałe 57 minut po starcie, a cały proces potrwa 15 minut. 

Pierwsza misja Iridium została przeprowadzona przez SpaceX w styczniu 2017 roku. Wtedy, podobnie jak podczas pięciu innych misji, w kosmos wyniesiono 10 satelitów konstelacji. Jedynie podczas misji Iridium-6 na orbitę trafiło pięć satelitów, ponieważ przy okazji na szczycie rakiety znalazły się dwa satelity GRACE-FO. W sumie konstelacja ma liczyć 75 satelitów na orbicie. Dodatkowo ma powstać 6 kolejnych, zapasowych satelitów, które firma Iridium planuje dostarczyć na orbitę „doczepiając się” do innych ładunków. Na razie jednak nie wiadomo, na jakich rakietach zostaną one wyniesione. 

W czasie tego lotu użyty zostanie pierwszy stopień Falcona 9, który we wrześniu 2018 roku brał udział w misji Telstar 18 VANTAGE. Wtedy wylądował on na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim. W czasie misji Iridium-8 spodziewane jest ponowne lądowanie rakiety, tym razem na platformie Just Read the Instructions (JRTI) na Oceanie Spokojnym. Test statyczny rakiety przed zbliżającym się startem przeprowadzono 6 stycznia.

Tak samo jak podczas misji Iridium-7, tak i teraz w serwisie Spotify została przygotowana playlista, na której specjalnie dobrane utwory mają być zsynchronizowane z poszczególnymi etapami lotu rakiety i satelitów. W celu odpowiedniej synchronizacji piosenek, playlistę znajdującą się pod tym linkiem należy włączyć w momencie, kiedy odliczanie podczas transmisji na żywo będzie wskazywać T-12:55. 

Źródła: SpaceX (1), SpaceNews.comIridium, SpaceX (2)

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl