Na 21 listopada na godzinę 18:17 czasu polskiego zaplanowany jest start Falcona 9 z platformy SLC-4E w Vandenberg Air Force Base w Kalifornii. Na niską orbitę okołoziemską wyniesiony zostanie satelita Sentinel-6 Michael Freilich.

Start rakiety Falcon 9 z misją Sentinel-6 Michael Freilich – 21 listopada 2020

piątek, 20 listopada 2020 18:16 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Jason-3 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Jason-3 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Jason-3 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Jason-3 (Źródło: SpaceX)

Na sobotę 21 listopada na godzinę 18:17 czasu polskiego (17:17 UTC) zaplanowany jest start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-4E w Vandenberg Air Force Base w Kalifornii. Na niską orbitę okołoziemską (LEO) wyniesiony zostanie satelita obserwacyjny Sentinel-6 Michael Freilich.

Start będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie.

Sentinel-6 jest elementem programu obserwacji Ziemi Copernicus, który prowadzony jest przez Unię Europejską. Satelita powstał jako wspólny projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT), NASA oraz Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery USA (NOAA), ze wsparciem finansowym Komisji Europejskiej oraz przy współpracy z francuskim Państwowym Ośrodkiem Badań Kosmicznych (CNES). Nazwa satelity ma upamiętniać Michaela Freilicha, byłego dyrektora działu nauk o Ziemi w NASA, który był kluczową postacią, jeśli chodzi o postępy w pomiarach poziomu oceanów.

Satelita Sentinel-6 Michael Freilich w osłonie aerodynamicznej rakiety Falcon 9 (Źródło: NASA)Jest to pierwszy z dwóch identycznych satelitów z serii Sentinel-6, mających kontynuować pomiary poziomów mórz, które trwają nieprzerwanie od 30 lat. Wyniesienie drugiego satelity przewidziane jest na 2025 rok. Sentinel-6 Michael Freilich przejmie zadania satelity Jason-3, od którego różni się przede wszystkim znacznie wyższą jakością pomiarów. Dzięki temu możliwe będą obserwacje mniejszych i bardziej skomplikowanych detali powierzchni wód, zwłaszcza przy liniach brzegowych, co wcześniej nie było możliwe.

Nowy satelita wyposażony jest w AMR-C (Advanced Microwave Radiometer - Climate Quality – zaawansowany radiometr mikrofalowy), który znacząco zwiększy dokładność jego pomiarów. AMR-C mierzy promieniowanie pochodzące z powierzchni Ziemi na trzech różnych częstotliwościach, by następnie ocenić ilość pary wodnej w atmosferze. To umożliwia korektę pomiarów satelity, gdyż para wodna opóźnia czas, w jakim sygnał z wysokościomierza pokonuje drogę do powierzchni oceanu i z powrotem. Sentinel-6 Michael Freilich, tak samo jak jego poprzednicy, przyczyni się między innymi do oceny cyrkulacji oceanicznej, zmian klimatycznych oraz rokrocznego wzrostu poziomu mórz.

W tej misji wykorzystany zostanie nowy pierwszy stopień rakiety Falcon 9. Po starcie zaplanowane jest jego lądowanie na platformie Landing Zone 4 w Vandenberg Air Force Base. Osłony aerodynamiczne ładunku zostaną wyłowione z Oceanu Spokojnego przez statek NRC Quest, który obecnie jest w drodze na miejsce odzysku.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl