Na 3 września, na godzinę 14:46 czasu polskiego zaplanowano start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-12 z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie.

Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-12 – 3 września 2020

sobota, 29 sierpnia 2020 21:55 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-10 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-10 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-10 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-10 (Źródło: SpaceX)
  Aktualizacja 2020-08-31 22:05

Start został przełożony na 3 września, na godzinę 14:46 czasu polskiego (12:26 UTC) ze względu na dodatkowy czas potrzebny na analizę danych.

  Aktualizacja 2020-08-30 13:58

Start w dniu 30 sierpnia został odwołany ze względu na niekorzystną pogodę podczas przygotowań do startu. Obecnie jest on planowany na 1 września, na godzinę 15:29 czasu polskiego (13:29 UTC).

Na 3 września, na godzinę 14:46 czasu polskiego (12:46 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-12 (Starlink V1.0 L11) z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie. Będzie to dwunasta dedykowana misja z satelitami konstelacji Starlink, która ma docelowo zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie. Podczas tego startu na orbitę wyniesione zostanie kolejne 60 satelitów.

Start będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie.

Podczas poprzednich jedenastu misji na orbitę trafiły 653 satelity, a 641 z nich wciąż pozostaje na orbicie. Ich płaska struktura jest zoptymalizowana w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystać osiągi rakiety Falcon 9. Pojedynczy satelita posiada masę około 260 kg i jest wyposażony w panel słoneczny, szukacz gwiazd służący do orientacji w przestrzeni oraz silniki jonowe zasilane kryptonem. Rozpoczynając od misji Starlink-10 wszystkie satelity posiadają także osłonę przeciwsłoneczną (ang. sunshade), mającą znacząco zmniejszyć ich jasność na nocnym niebie poprzez redukcję ilości światła odbijanego od elementów satelitów.

Rozpoczęcie publicznego oferowania usług dostępu do Internetu na średnich szerokościach geograficznych planowane jest jeszcze na 2020 rok i prawdopodobnie będzie możliwe, kiedy satelity z czternastej lub piętnastej misji Starlink dotrą na docelowe pozycje na orbicie.

Podczas tej misji wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który wcześniej był użyty w czasie startu z misją GPS III SV03 w czerwcu 2020 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane jest lądowanie boostera na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim. Planowana jest także próba odzyskania osłon ładunku za pomocą siatki zamontowanej na pokładzie statków Ms. Tree i Ms. Chief.

Prognozy pogody dają obecnie 80% szans na korzystne warunki pogodowe w czasie startu. Główną przeszkodą mogą okazać się chmury kłębiaste (cumulus), mogące powodować zamarzanie. W przypadku przełożenia startu na następny dzień, szanse na dobrą pogodę spadają do 70%.

Źródła: SpaceX, James Gleeson, Next Spaceflight, Jonathan's Space Report, SpaceXFleet.com (1), (2)

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl