Starlink-10

Aktualizacja: poniedziałek, 18 stycznia 2021 11:23 (edytuj)
Numer misji #98  
Data 7 sierpnia 2020, 07:12:05 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe natychmiastowe
Materiały prasowe Starlink-10 Press Kit
Pogoda 70%
Miejsce startu KSC LC-39A  Pokaż lokalizację KSC LC-39A w Google Maps
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1051.5
Ładunek 57 satelitów konstelacji Starlink, BlackSky Global 7-8
Masa ładunku ok. 14930 kg
Docelowa orbita LEO
Klient SpaceX, BlackSky
Starlink-10

Starlink-10 (Starlink V1.0 L9) to dziesiąta dedykowana misja z satelitami należącymi do budowanej przez SpaceX konstelacji Starlink. Na niską orbitę okołoziemską (LEO) wyniesione zostało kolejne 57 satelitów.

Struktura satelitów jest płaska i zoptymalizowana tak, aby zajmowały jak najmniej przestrzeni, co umożliwia ich gęste upakowanie pod osłoną ładunku Falcona 9. Każdy z ważących ok. 260 kg satelitów wyposażony jest w panel słoneczny, szukacz gwiazd umożliwiający orientację w przestrzeni kosmicznej oraz napędzane kryptonem silniki jonowe. Satelity zostały zaprojektowane w taki sposób, aby spalać się w 100% podczas wejścia w atmosferę. Wszystkie satelity mają być wyposażone w osłony przeciwsłoneczne (ang. sunshade), mające znacząco zredukować ilość światła odbijanego przez satelity i w efekcie ich jasność na nocnym niebie.

Podczas tego lotu na orbitę zostały również wyniesione dwa satelity obserwacyjne Ziemi, mające być elementem konstelacji budowanej przez firmę BlackSat.

W ramach tej misji wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w czterech misjach: Crew Demo-1 w marcu 2019 roku, RADARSAT Constellation Mission w czerwcu 2019 roku, Starlink-4 w styczniu 2020 roku oraz Starlink-7 w kwietniu 2020 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim.

Start był wcześniej planowany na 26 czerwca oraz na 11 lipca, jednakże dwukrotnie został przełożony ze względu na dodatkowy czas potrzebny na przygotowania do startu. Test statyczny przed misją odbył się 24 czerwca.

Źródła: Launch Photography by Ben Cooper, SpaceNews.com (1), (2), Gunter's Space Page, Next Spaceflight, Stephen Clark, Spaceflight Now (1), (2), (3)Ken Kremer, Chris Bergin, Jon Shaban, SpaceX, Tom McCool, U.S. Coast Guard Navigation Center, T.S. Kelso, Forum NSF (1), (2), US Launch Schedule

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl