Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-14 – 18 października 2020
Na 18 października na godzinę 14:25 czasu polskiego (12:25 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego (KSC) na Florydzie z misją Starlink-14 (Starlink V1.0 L13). Na niską orbitę okołoziemską (LEO) wyniesione zostanie kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink, mającej docelowo zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie. Separacja satelitów planowana jest nieco ponad godzinę po starcie.
Start będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie.
Na orbicie znajdują się obecnie 722 satelity Starlink. Publiczne testy na terenie północnych stanów USA oraz być może południowych rejonów Kanady powinny rozpocząć się, kiedy satelity wystrzelone podczas trzynastej misji dotrą na docelowe pozycje na orbicie. Kolejne kraje, w szczególności te leżące na szerokościach geograficznych pomiędzy około 45° i 53°, mogą zostać dołączone do testów niewiele później, jeśli lokalne podmioty regulujące rynek telekomunikacyjny wydadzą zgodę.
Sieć Starlink wciąż jest na wczesnym etapie rozwoju i zespół nadal zbiera dane dotyczące opóźnień oraz prędkości połączenia. W ostatnim czasie zamontowano terminale Starlink na terenie stanu Waszyngton we współpracy z lokalnymi siłami obronnymi, aby umożliwić dostęp do Internetu na terenach dotkniętych pożarami. Zainstalowano je także w Rezerwacie Plemienia Hoh (ang. Hoh Tribe Reservation), również w stanie Waszyngton, gdzie do tej pory dostęp do Internetu był bardzo ograniczony lub wręcz całkowicie nieosiągalny.
Test statyczny przed startem odbył się 17 października. Zostało przeprowadzone pełne odliczanie, a dziewięć silników Merlin w pierwszym stopniu Falcona 9 zostało uruchomionych na kilka sekund, podczas gdy rakieta była utrzymywana na platformie.
Podczas tego lotu wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety, który wcześniej brał udział w pięciu misjach: Crew Demo-1 w marcu 2019 roku, RADARSAT Constellation Mission w czerwcu 2019 roku, Starlink-4 w styczniu 2020 roku, Starlink-7 w kwietniu 2020 roku i Starlink-10 w sierpniu 2020 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane jest lądowanie na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim. Użyte zostaną także osłony ładunku, dla których będzie to trzeci lot. Planowana jest próba odzyskania ich po raz kolejny za pomocą siatki zamontowanej na pokładzie statków Ms. Tree i Ms. Chief.
Prognozy pogody dają obecnie 70% szans na korzystne warunki pogodowe w czasie startu. Głównymi przeszkodami mogą okazać się chmury kłębiaste (cumulus), mogące powodować zamarzanie, a także zbyt silny wiatr wiejący na platformie startowej. Dodatkowo istnieje umiarkowane ryzyko wystąpienia warunków uniemożliwiających lądowanie pierwszego stopnia. W przypadku przełożenia startu na następny dzień szanse także wynoszą 70%.