Na 29 stycznia 2020 roku, na godzinę 15:06 czasu polskiego (14:06 UTC), firma SpaceX zaplanowała lot Falcona 9 z czwartą już serią 60 satelitów konstelacji Starlink, które mają zapewnić dostęp do szybkiego Internetu na całym globie. 

Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-4 – 29 stycznia 2020

niedziela, 26 stycznia 2020 21:02 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-3, 7 stycznia 2020 roku (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-3, 7 stycznia 2020 roku (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-3, 7 stycznia 2020 roku (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-3, 7 stycznia 2020 roku (Źródło: SpaceX)
  Aktualizacja 2020-01-28 00:20

Ze względu na niekorzystną pogodę w miejscu lądowania pierwszego stopnia, start został przełożony na 29 stycznia, na godzinę 15:06 czasu polskiego (14:06 UTC).

Źródło: SpaceX

  Aktualizacja 2020-01-27 15:19

Ze względu na silny wiatr wiejący na dużych wysokościach, start został przełożony na 28 stycznia, na godzinę 15:28 czasu polskiego (14:28 UTC).

Źródło: SpaceX

Na 27 stycznia 2020 roku, na godzinę 15:49 czasu polskiego (14:49 UTC), firma SpaceX zaplanowała lot Falcona 9 z czwartą już serią 60 satelitów konstelacji Starlink, które mają zapewnić dostęp do szybkiego Internetu na całym globie. 

Transmisję na żywo będzie można obejrzeć na naszej stronie.

Falcon 9 wystartuje z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie i wyniesie satelity na niską orbitę okołoziemską (LEO). Pierwszy stopień rakiety przeznaczonej do tej misji brał poprzednio udział w dwóch misjach w 2019 roku: Crew Demo-1 w marcu oraz RADARSAT Constellation Mission w czerwcu. 

Po odłączeniu się drugiego stopnia planowo ma się odbyć lądowanie boostera na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim. Zaplanowana jest również próba złapania obydwu połówek osłony ładunku przy pomocy statków Ms. Tree oraz Ms. Chief, wyposażonych w siatki.

Test statyczny przed misją Starlink-4 odbył się 20 stycznia 2020 roku. Prognozy pogody dają obecnie 50% szans na start w wyznaczonym terminie. Przeszkodą mogą okazać się ogólnie niekorzystne warunki pogodowe i gruba warstwa chmur mogąca powodować zamarzanie. Dodatkowo prognozowane są silne wiatry wiejące na dużych wysokościach, co również może spowodować przełożenie startu.

Źródła: SpaceX (1), (2)Gavin - SpaceXFleet Updates

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl