Na 17 lutego, na godzinę 16:05 czasu polskiego zaplanowany jest start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie. Na niską orbitę okołoziemską w ramach misji Starlink-5 dostarczone zostanie kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink.

Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-5 – 17 lutego 2020

niedziela, 16 lutego 2020 19:11 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-4 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-4 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-4 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-4 (Źródło: SpaceX)

Na 17 lutego, na godzinę 16:05 czasu polskiego (15:05 UTC) zaplanowany jest start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie. Na niską orbitę okołoziemską (LEO) w ramach misji Starlink-5 (Starlink V1.0 L4) dostarczone zostanie kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink, mającej docelowo zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie. Będzie to piąta dedykowana i czwarta operacyjna misja z satelitami Starlink. Separacja satelitów planowana jest niecałe 15 minut po starcie.

Transmisję ze startu będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie.

Podczas tego lotu wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał już wcześniej udział w trzech misjach: CRS-17 w maju 2019 roku, CRS-18 w lipcu 2019 roku oraz JCSAT-18/Kacific1 w grudniu 2019 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster ma wylądować na autonomicznej barce Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim.

Jeżeli rakieta wystartuje w zaplanowanym terminie, niecałe 63 dni po starcie z misją JCSAT-18/Kacific1, będzie to rekordowo krótki czas pomiędzy dwoma startami tego samego egzemplarza pierwszego stopnia Falcona 9. Obecny rekord, wynoszący nieco ponad 71 dni, został ustanowiony podczas startu z misją CRS-15 w czerwcu 2018 roku.

Planowana jest również kolejna próba odzyskania dwóch połówek osłony ładunku Falcona 9 za pomocą siatki zamontowanej na pokładzie statków Ms. Tree oraz Ms. Chief. Podczas poprzedniej misji, Starlink-4, jedną z połówek udało się złapać, druga jednak nie trafiła w siatkę i została wciągnięta na pokład statku po lądowaniu na powierzchni oceanu.

Test statyczny przed misją odbył się 14 lutego. Prognozy pogody dają obecnie ponad 90% szans na start w wyznaczonym terminie. Przeszkodą mogą okazać się chmury kłębiaste (cumulus) mogące powodować zamarzanie. Istnieje również umiarkowane ryzyko wystąpienia zbyt silnego uskoku wiatru na dużych wysokościach.

Źródła: SpaceX (1), (2), (3), Next Spaceflight, Julia Bergeron, Michael Baylor (1), (2), (3)

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl