Na 9 marca na godzinę 14:45 czasu polskiego planowany jest start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie z misją Starlink Group 4-10. Na orbitę trafi kolejne 48 satelitów Starlink.

Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-10 – 9 marca 2022

wtorek, 8 marca 2022 23:32 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją COSMO-SkyMed Second Generation FM2 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją COSMO-SkyMed Second Generation FM2 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją COSMO-SkyMed Second Generation FM2 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją COSMO-SkyMed Second Generation FM2 (Źródło: SpaceX)

Na 9 marca na godzinę 14:45 czasu polskiego (13:45 UTC) planowany jest start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie z misją Starlink Group 4-10. Na orbitę trafi kolejne 48 satelitów Starlink.

Start będzie można śledzić na żywo na naszej stronie.

Będzie to już czterdziesty dedykowany start z satelitami budowanej przez SpaceX konstelacji Starlink, która ma docelowo zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie. Na orbicie znajduje się już 2014 satelitów, a z usługi korzysta co najmniej 145 tysięcy klientów w kilkudziesięciu krajach świata.

Planowana trajektoria lotu rakiety (Źródło: Raul/@Raul74Cz)W ramach tej misji rakieta podążać będzie trajektorią południowo-wschodnią, która zwiększa szansę na korzystną pogodę przy odzyskiwaniu pierwszego stopnia w miesiącach zimowych. Satelity zostaną umieszczone na wstępnej orbicie o inklinacji 53,2° i wysokości nad Ziemią pomiędzy 305 i 317 km. Separacja ładunku planowana jest około 66 minut po starcie. Po sprawdzeniu wszystkich podsystemów satelity rozpoczną podnoszenie swoich orbit do docelowej wysokości 540 kilometrów.

Podczas tego lotu wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w trzech startach. Podczas swoich dwóch pierwszych misji – Arabsat-6A w kwietniu 2019 roku i STP-2 w czerwcu 2019 roku – służył on jako boczny booster rakiety Falcon Heavy, następnie został przekonwertowany na booster Falcona 9 i brał udział w misji COSMO-SkyMed Second Generation FM2 w styczniu 2022 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster ma wylądować na autonomicznej platformie A Shortfall of Gravitas (ASOG) na Oceanie Atlantyckim.

Lądowanie bocznych boosterów Falcona Heavy po misji STP-2 (Źródło: SpaceX)Planowane jest także odzyskanie osłon ładunku rakiety poprzez ich wodowanie na powierzchni Oceanu Atlantyckiego, a następnie wciągnięcie na pokład statku Doug.

Prognozy pogody dają obecnie 80% szans na korzystne warunki pogodowe w wyznaczonym terminie. Główną przeszkodą mogą okazać się chmury kłębiaste (cumulus). W przypadku przełożenia startu na następny dzień szanse także wynoszą 80%.

W ciągu nocy bezpośrednio po starcie, 10 marca około godziny 04:15 czasu polskiego, z terenu Polski powinno być możliwe zaobserwowanie przelotu satelitów Starlink z tego startu na niebie. Widoczność i szczegóły przelotów można sprawdzić na stronie CelesTrak. Aby zobaczyć listę widocznych przelotów, należy kliknąć SELECT POSITION FROM MAP, ustawić swoją lokalizację na mapie, a następnie kliknąć VISIBLE ONLY przy pozycji STARLINK-G4-10 SINGLE. Misja ta powinna pojawić się przed startem także na stronie Heavens-Above, gdzie widoczne przeloty będzie można zobaczyć po ustawieniu swojej lokalizacji w prawym górnym rogu strony i wybraniu z listy misji z datą 9 marca 2022.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl