Na 3 grudnia na godzinę 00:12 czasu polskiego zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40 z misją Starlink Group 4-3. Na szczycie rakiety znajdzie się 48 satelitów konstelacji Starlink oraz dwa satelity obserwacyjne firmy BlackSky.

Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-3 – 3 grudnia 2021

czwartek, 2 grudnia 2021 20:00 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-1 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-1 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-1 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-1 (Źródło: SpaceX)

Na 3 grudnia na godzinę 00:12 czasu polskiego (2 grudnia, 23:12 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie z misją Starlink Group 4-3 (Starlink-32). Na szczycie rakiety znajdzie się 48 satelitów konstelacji Starlink oraz dwa satelity obserwacyjne firmy BlackSky.

Start będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie.

Starlink to rozwijana przez SpaceX konstelacja satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), która docelowo ma dostarczać usługę dostępu do Internetu na całym świecie. Na orbicie znajduje się obecnie 1708 satelitów Starlink, a usługa dostępna jest w ograniczonym zakresie w kilkunastu krajach świata, w tym w Polsce.

Planowane orbity satelitów pierwszej części konstelacji Starlink
liczba płaszczyzn orbitalnych 72 72 36 6 4
liczba satelitów na płaszczyźnie 22 22 20 58 43
wysokość 550 km 540 km 570 km 560 km 560 km
inklinacja 53° 53,2° 70° 97,6° 97,6°

Pierwsza część konstelacji Starlink ma się finalnie składać z 4408 satelitów. Misja ta będzie drugą, podczas której satelity trafią na orbitę o inklinacji 53,2°. Falcon 9 umieści je na wysokości pomiędzy 425 i 435 km nad Ziemią. Po sprawdzeniu wszystkich podsystemów satelity rozpoczną podnoszenie swoich orbit do docelowej wysokości 540 km.

Logo misji SXRS-2 (Źródło: Spaceflight)W ramach tej misji wystrzelony zostanie także ładunek dodatkowy. Będą to dwa satelity firmy BlackSky, które dołączą do liczącej obecnie osiem satelitów konstelacji służącej do obserwacji i obrazowania Ziemi. Pośrednikiem przy kontrakcie jest firma Spaceflight, która oznaczyła tę misję jako SXRS-2. W przeszłości dwa satelity BlackSky także zostały wyniesione na orbitę podczas startu z satelitami Starlink – była to misja Starlink-10 w sierpniu 2020 roku.

Rozszerzenie konstelacji pozwoli na pozyskiwanie większej ilości danych oraz na częstsze przeloty nad tymi samymi lokacjami. Firma BlackSky planuje wystrzelenie kolejnych dwóch satelitów jeszcze w grudniu przy pomocy rakiety Electron firmy Rocket Lab. BlackSky posiada kontrakty na dostarczanie zdjęć Ziemi między innymi dla NASA oraz Narodowego Biura Rozpoznania (NRO). Każdy z satelitów może wykonywać do tysiąca kolorowych zdjęć dziennie, ich rozdzielczość wynosi około metra.

Lądowanie pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 po misji GPS III SV03 (Źródło: SpaceX)Podczas tego lotu wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w ośmiu misjach: GPS III SV03 w czerwcu 2020 roku, Starlink-12 we wrześniu 2020 roku, Starlink-15 w październiku 2020 roku, Turksat 5A w styczniu 2021 roku, Starlink-18 w lutym 2021 roku, Starlink-23 w marcu 2021 roku, Starlink-25 w kwietniu 2021 roku oraz Transporter-2 w czerwcu 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster ma wylądować na autonomicznej platformie A Shortfall of Gravitas (ASOG) na Oceanie Atlantyckim. Prawdopodobnie planowane jest także odzyskanie osłon ładunku rakiety poprzez wyłowienie ich z powierzchni oceanu po wodowaniu przez statek o nazwie Bob.

Prognozy pogody dają obecnie ponad 90% szans na korzystne warunki w czasie startu. Główną przeszkodą mogą okazać się chmury kłębiaste (cumulus). W przypadku przełożenia startu na kolejny dzień, szanse także wynoszą ponad 90%.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl