Na 19 stycznia na godzinę 01:04 czasu polskiego zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy LC-39A w KSC na Florydzie z misją Starlink Group 4-6. Na orbicie umieszczone zostanie kolejne 49 satelitów Starlink.

Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-6 – 19 stycznia 2022

wtorek, 18 stycznia 2022 18:38 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-5 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-5 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-5 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-5 (Źródło: SpaceX)
  Aktualizacja 2021-01-19 00:52

Firma SpaceX potwierdziła, że start jest obecnie planowany na godzinę 03:02 czasu polskiego.

  Aktualizacja 2021-01-19 00:49

Nie podano tego jeszcze oficjalnie, ale start nie odbędzie się 19 stycznia o godzinie 01:04 czasu polskiego. Najbliższe zapasowe okno startowe dostępne jest o godzinie 03:02 czasu polskiego.

Na 19 stycznia na godzinę 01:04 czasu polskiego (00:04 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie z misją Starlink Group 4-6. Na orbicie umieszczone zostanie kolejne 49 satelitów Starlink.

Start będzie można śledzić na żywo na naszej stronie.

Starlink to budowana przez SpaceX konstelacja satelitarna na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), która ma zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie. Obecnie usługa dostępna jest w 25 krajach świata i korzysta z niej ponad 145 tysięcy użytkowników. Do tej pory SpaceX wystrzeliło 1993 satelity Starlink, z czego 1830 wciąż znajduje się na orbicie. Według Elona Muska 1469 satelitów jest aktywnych, natomiast 272 zmierza na swoją docelową pozycję orbitalną.

Planowana trajektoria lotu dla misji Starlink Group 4-6 (Źródło: Raul/@Raul74Cz)Będzie to druga misja Starlink z Florydy, podczas której do umieszczenia satelitów na orbitach o inklinacji 53,2° wykorzystany zostanie południowo-wschodni korytarz startowy. Lecąc taką trajektorią rakieta może wynieść na orbitę mniejszą masę w porównaniu do standardowego korytarza, jako że konieczna jest korekta kierunku lotu po minięciu Wysp Bahama. SpaceX zdecydowało się jednak korzystać z tej opcji w miesiącach zimowych ze względu na większe szanse na korzystną pogodę przy lądowaniu pierwszego stopnia rakiety.

Satelity zostaną umieszczone na orbicie o wysokości pomiędzy około 210 kilometrów i około 339 kilometrów nad Ziemią. Separacja ładunku planowana jest niecałe 16 minut po starcie. Po sprawdzeniu wszystkich podsystemów satelity rozpoczną podróż na docelowe orbity na wysokości 540 kilometrów nad Ziemią.

Lądowanie pierwszego stopnia po misji GPS III SV03 (Źródło: SpaceX)Podczas tego lotu wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w dziewięciu misjach: GPS III SV03 w czerwcu 2020 roku, Starlink-12 we wrześniu 2020 roku, Starlink-15 w październiku 2020 roku, Turksat 5A w styczniu 2021 roku, Starlink-18 w lutym 2021 roku, Starlink-23 w marcu 2021 roku, Starlink-25 w kwietniu 2021 roku, Transporter-2 w czerwcu 2021 roku oraz Starlink Group 4-3 w grudniu 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane jest lądowanie boostera na autonomicznej platformie A Shortfall of Gravitas (ASOG) na Oceanie Atlantyckim.

Osłony ładunku, które zostaną użyte podczas tego lotu, także były wcześniej wykorzystywane – każda z połówek brała udział w jednej misji Starlink. Planowane jest odzyskanie ich po raz kolejny po wodowaniu poprzez wyłowienie ich z powierzchni Oceanu Atlantyckiego przez statek Doug.

Prognozy pogody dają obecnie ponad 95% szans na korzystne warunki w wyznaczonym terminie. Główną przeszkodą może okazać się zbyt silny wiatr wiejący na platformie startowej. W przypadku przełożenia startu na następny dzień szanse spadają do 90%.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl