Na 6 czerwca na godzinę 06:26 czasu polskiego zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40. Okno startowe potrwa 119 minut. Na geosynchroniczną orbitę transferową dostarczony zostanie satelita SXM-8.

Start rakiety Falcon 9 z misją SXM-8 – 6 czerwca 2021

sobota, 5 czerwca 2021 21:37 (edytuj)
Rakieta Falcon 9 na platformie startowej przed misją SXM-8 (Źródło: SpaceX)
Rakieta Falcon 9 na platformie startowej przed misją SXM-8 (Źródło: SpaceX)
Rakieta Falcon 9 na platformie startowej przed misją SXM-8 (Źródło: SpaceX) Rakieta Falcon 9 na platformie startowej przed misją SXM-8 (Źródło: SpaceX)

Na 6 czerwca na godzinę 06:26 czasu polskiego (04:26 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie. Okno startowe potrwa 119 minut. Na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO) dostarczony zostanie satelita SXM-8. Separacja ładunku planowana jest niecałe 32 minuty po starcie.

Start będzie można śledzić na żywo na naszej stronie.

Satelita SXM-8 w fabryce firmy Maxar w Palo Alto w Kalifornii (Źródło: Maxar)SXM-8 to należący do firmy SiriusXM satelita telekomunikacyjny, który ma dostarczać usługę radia satelitarnego (ang. DARS – digital audio radio service). Kontrakt na budowę satelity został podpisany w lipcu 2016 roku z firmą Space Systems/Loral (SS/L), obecnie będącą częścią firmy Maxar. Satelita powstał na bazie platformy SSL-1300, a jego masa startowa wynosi około siedmiu ton. Na orbicie będzie on generował ponad 20 kW mocy i jest wyposażony w duży rozwijany reflektor, umożliwiający transmisję radiową bez wykorzystywania dużych anten talerzowych do odbioru na Ziemi. SXM-8 ma pracować na orbicie przez co najmniej 15 lat. Satelita dotarł na Cape Canaveral na początku maja, aby rozpocząć proces integracji z rakietą.

W grudniu 2020 roku SpaceX wystrzeliło na orbitę bliźniaczego satelitę SXM-7. Start zakończył się powodzeniem, jednakże w styczniu 2021 roku, po dotarciu na docelową pozycję na orbicie geostacjonarnej i rozpoczęciu testów satelity okazało się, że doznał on poważnej awarii. Udało się ustalić, że awaria nie była w żaden sposób związana ze startem. Pod koniec lutego potwierdzono, że satelita został w całości utracony. Był on ubezpieczony na kwotę 225 milionów dolarów.

3 czerwca przeprowadzono test statyczny Falcona 9 na platformie SLC-40 przed startem. Rakieta przeszła pełną procedurę tankowania, a następnie uruchomiono dziewięć silników Merlin w pierwszym stopniu na około dziesięć sekund, utrzymując rakietę na platformie. Test zakończył się powodzeniem.

Start rakiety Falcon 9 z misją Crew-2 (Źródło: SpaceX)Podczas tej misji wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który wcześniej brał udział w dwóch misjach załogowych dla NASA – Crew-1 w listopadzie 2020 roku oraz Crew-2 w kwietniu 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane jest lądowanie boostera na autonomicznej platformie Just Read the Instructions (JRTI) na Oceanie Atlantyckim. Planowane jest także odzyskanie osłon ładunku rakiety poprzez wyłowienie ich z powierzchni oceanu przez statki GO Searcher i GO Navigator.

Prognozy pogody dają obecnie 70% szans na korzystne warunki w wyznaczonym oknie startowym. Głównymi przeszkodami mogą okazać się kowadła chmurowe związane z burzami, a także chmury będące pozostałościami burz. W przypadku przełożenia startu o 24 godziny, szanse wzrastają do 80%.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl