Crew-2

Aktualizacja: sobota, 17 września 2022 21:59 (edytuj)
Numer misji #122  
Data 23 kwietnia 2021, 11:49:02 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe natychmiastowe
Materiały prasowe Crew-2 Press Kit
Pogoda 90%
Miejsce startu KSC LC-39A  Pokaż lokalizację KSC LC-39A w Google Maps
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1061.2
Ładunek Endeavour – Dragon 2 (D2-5/C206.2)
Docelowa orbita LEO
Klient NASA
Crew-2
Załoga misji
Shane Kimbrough
Shane Kimbrough
Służył w Armii Stanów Zjednoczonych, gdzie m.in. dowodził plutonem helikopterów szturmowych oraz kompanią helikopterów Apache. Został wyselekcjonowany jako astronauta NASA w 2004 roku. Brał udział w misji promu kosmicznego STS-126 w 2008 roku oraz misji Sojuz MS-02, przebywając na ISS jako członek Ekspedycji 49 i Ekspedycji 50 od października 2016 roku do kwietnia 2017 roku. Ma na koncie sześć spacerów kosmicznych, przebywał poza statkiem kosmicznym łącznie przez ponad 39 godzin. Podczas misji Crew-2 będzie pełnił rolę dowódcy.
Megan McArthur
Megan McArthur
Uzyskała tytuł doktora oceanografii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Została wyselekcjonowana jako astronautka NASA w 2000 roku. Pracowała m.in. przy rozwiązywaniu problemów technicznych w systemach promu kosmicznego oraz jako osoba komunikująca się bezpośrednio z astronautami (CAPCOM) w centrum kontroli lotów. Była zastępczynią szefa działu operacji związanych z ISS w biurze astronautów. W 2009 roku wzięła udział w misji promu kosmicznego STS-125, która była ostatnią misją serwisową Teleskopu Hubble'a. Podczas misji Crew-2 będzie pełniła rolę pilota.
Akihiko Hoshide
Akihiko Hoshide
Uzyskał tytuł magistra inżynierii aerokosmicznej na Uniwersytecie w Houston. Dołączył do NASDA, poprzedniczki JAXA, w 1996 roku, gdzie między innymi był zaangażowany w rozwój rakiety H-II oraz był inżynierem wsparcia dla biura astronautów. W 1999 roku wybrano go na kandydata na astronautę, szkolenie ukończył w 2001 roku. Jest certyfikowanym inżynierem lotu statku Sojuz-TMA, przeszedł także szkolenie dla astronautów w NASA JSC. Brał udział w misji promu kosmicznego STS-124 w 2008 roku oraz w misji Sojuz TMA-05M w 2012 roku, przebywając na ISS jako członek Ekspedycji 32 i 33. Podczas misji Crew-2 będzie pełnił rolę specjalisty misji.
Thomas Pesquet
Thomas Pesquet
Uzyskał tytuł magistra projektowania i kontroli statków kosmicznych na wyższej szkole ISAE-SUPAERO w Tuluzie. Zawodowo zajmował się m.in. rozwojem narzędzi do projektowania systemów satelitarnych oraz był inżynierem dynamiki pojazdów kosmicznych. Pracował we francuskiej agencji kosmicznej CNES, m.in. jako inżynier badawczy do spraw autonomii misji kosmicznych. Był pilotem komercyjnym linii Air France, uzyskując ponad 2300 godzin nalotu na samolocie Airbus A320. Został wybrany jako astronauta ESA w 2009 roku. Brał udział w misji Sojuz MS-03, przebywając na ISS jako członek Ekspedycji 50 i 51 od listopada 2016 roku do czerwca 2017 roku, wziął udział w dwóch spacerach kosmicznych. Podczas misji Crew-2 będzie pełnił rolę specjalisty misji.

Logo misji przygotowane przez agencje kosmiczne (Źródło: NASA)Crew-2 to druga operacyjna misja załogowa SpaceX w ramach programu komercyjnych lotów załogowych NASA (ang. Commercial Crew). Rakieta Falcon 9 wraz z załogową kapsułą Dragon 2 na szczycie dostarczyły czteroosobową załogę na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), gdzie pozostała ona przez ponad sześć miesięcy. Astronauci byli członkami Ekspedycji 65 oraz Ekspedycji 66 na ISS.

Podczas tego lotu wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał udział w poprzedniej misji załogowej, Crew-1, w listopadzie 2020 roku. Użyta została także kapsuła Dragon 2 nazwana Endeavour, która brała udział w demonstracyjnej misji załogowej SpaceX, Crew Demo-2, trwającej od maja do sierpnia 2020 roku.

Powiązane wiadomości

Zobacz wszystkie powiązane

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl