Na 8 stycznia 2021 r. na godzinę 02:28 czasu polskiego zaplanowany jest lot rakiety Falcon 9 z tureckim satelitą telekomunikacyjnym Türksat 5A. Rakieta wystartuje z platformy SLC-40 i dostarczy satelitę na geosynchroniczną orbitę transferową.

Start rakiety Falcon 9 z misją Turksat 5A – 8 stycznia 2021

czwartek, 7 stycznia 2021 19:52 (edytuj)
Rakieta Falcon 9 przed startem z misją Türksat 5A, SLC-40, Cape Canaveral (Źródło: SpaceX)
Rakieta Falcon 9 przed startem z misją Türksat 5A, SLC-40, Cape Canaveral (Źródło: SpaceX)
Rakieta Falcon 9 przed startem z misją Türksat 5A, SLC-40, Cape Canaveral (Źródło: SpaceX) Rakieta Falcon 9 przed startem z misją Türksat 5A, SLC-40, Cape Canaveral (Źródło: SpaceX)
  Aktualizacja 2021-01-08 02:32

Start jest obecnie planowany na godzinę 03:15 czasu polskiego.

  Aktualizacja 2021-01-08 02:14

Odliczanie przed startem na początku okna startowego  zostało przerwane z powodu problemu na trasie lotu rakiety, prawdopodobnie związanego z odzyskiem lub stacją naziemną. Jak na razie nie podano nowego planowanego czasu startu.

Na 8 stycznia 2021 r. na godzinę 02:28 czasu polskiego (01:28 UTC) zaplanowany jest lot rakiety Falcon 9 z tureckim satelitą telekomunikacyjnym Türksat 5A. Rakieta wystartuje z platformy startowej SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie i dostarczy satelitę na geosynchroniczną orbitę transferową.

Transmisję będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie.

Türksat 5A to satelita zbudowany przez firmę Airbus dla jedynego tureckiego operatora telekomunikacyjnego – Türksat. Wynoszony podczas nadchodzącego startu egzemplarz będzie satelitą o największej mocy w całej konstelacji. Jest on zbudowany na bazie platformy Eurostar-3000EOR i ma pracować całkowicie w paśmie Ku. Ma on zająć pozycję na długości geograficznej 31°E na orbicie geostacjonarnej.

Satelita Türksat 5A w kabinie testowej firmy Airbus w Tuluzie we Francji (Źródło: Türksat)W 2017 roku firma Türksat zawarła ze SpaceX kontrakt na umieszczenie na orbicie satelitów Türksat 5A oraz Türksat 5B. Drugi z satelitów zostanie wyniesiony podczas startu z Cape Canaveral w drugiej połowie 2021 roku.

Pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który zostanie użyty podczas tego lotu, brał już udział w trzech innych misjach: GPS III SV03 w czerwcu 2020 roku, Starlink-12 we wrześniu 2020 roku i Starlink-15 w październiku 2020 roku. W misji wykorzystane będą też sprawdzone w locie osłony ładunku. Jedna z połówek brała udział w misji GPS III SV03 w czerwcu 2020 roku, a druga w misji ANASIS-II w lipcu 2020 roku.

Po oddzieleniu się drugiego stopnia rakiety podjęta zostanie próba lądowania pierwszym stopniem na autonomicznej platformie JRTI (Just Read The Instructions) na Oceanie Atlantyckim. Podczas misji Turksat 5A odbędzie się również prawdopodobnie próba złapania owiewek za pomocą wyposażonych w siatki statków Ms. Tree i Ms. Chief.

Obecnie prognozy pogody dają 70% szans na start w wyznaczonym terminie. Przeszkodą mogą okazać się gęsta warstwa chmur oraz chmury kłębiaste mogące powodować zamarzanie. Okno startowe potrwa cztery godziny. W przypadku przełożenia misji na kolejny dzień, prawdopodobieństwo startu w terminie wynosić będzie 80%.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl