Start z misją Starlink-11 zakończony powodzeniem
18 sierpnia o godzinie 16:31 czasu polskiego (14:31 UTC) Falcon 9 wystartował z platformy SLC-40 na Cape Canaveral z misją Starlink-11 i dostarczył na niską orbitę okołoziemską (LEO) 58 satelitów konstelacji Starlink oraz 3 satelity SkySat, będące elementem konstelacji satelitów obserwacyjnych Ziemi firmy Planet Labs. Separacja trzech satelitów SkySat nastąpiła między 12 i 14 minutą lotu, natomiast zestaw satelitów Starlink oddzielił się ok. 46 minut po starcie.
W sumie na orbicie znajdują się już 653 satelity Starlink. Docelowo mają one zapewniać na całym świecie dostęp do Internetu satelitarnego o niskich opóźnieniach. Rozpoczęcie publicznego oferowania usług na średnich szerokościach geograficznych planowane jest jeszcze na 2020 rok i prawdopodobnie będzie możliwe, kiedy satelity z czternastej lub piętnastej misji Starlink dotrą na docelowe pozycje na orbicie.
Satelity SkySat trafiły na orbitę podczas tego lotu jako dodatkowy ładunek w ramach programu SpaceX SmallSat Rideshare, którego celem jest oferowanie tanich usług wynoszenia niewielkich satelitów na orbitę. Należąca do firmy Planet Labs konstelacja SkySat ma umożliwiać wykonywanie zdjęć Ziemi w rozdzielczości ok. 50 cm, z możliwością kilku przelotów dziennie nad lokacjami położonymi na niskich i średnich szerokościach geograficznych.
Podczas tej misji po raz pierwszy egzemplarz pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 odbył swój szósty lot. Wcześniej brał on udział w misjach Telstar 18 VANTAGE we wrześniu 2018 roku, Iridium-8 w styczniu 2019 roku, Starlink-1 w maju 2019 roku, Starlink-3 w styczniu 2020 roku oraz Starlink-8 w czerwcu 2020 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim.
Ponownie wykorzystane zostały także osłony ładunku Falcona 9. Wcześniej zostały one użyte podczas misji Starlink-4, kiedy jedna z nich wylądowała w siatce na pokładzie statku Ms. Tree, druga natomiast wodowała gładko na powierzchni oceanu. Tym razem również podjęto próbę odzyskania osłon i zakończyła się ona podobnie – jedna połówka wylądowała w siatce na statku Ms. Tree, druga zaś zostanie wyłowiona przez statek Ms. Chief z powierzchni Oceanu Atlantyckiego.
Pełne nagranie transmisji ze startu można obejrzeć poniżej.
Źródła: SpaceX (1), (2), (3), Planet, Jonathan's Space Report