Starlink-11

Aktualizacja: poniedziałek, 18 stycznia 2021 11:10 (edytuj)
Numer misji #99  
Data 18 sierpnia 2020, 16:31:16 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe natychmiastowe
Materiały prasowe Starlink-11 Press Kit
Pogoda 80%
Miejsce startu CCAFS SLC-40  Pokaż lokalizację CCAFS SLC-40 w Google Maps
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1049.6
Ładunek 58 satelitów konstelacji Starlink, SkySat 19-21
Masa ładunku ok. 15410 kg
Docelowa orbita LEO
Klient SpaceX, Planet Labs
Starlink-11

Starlink-11 (Starlink V1.0 L10) to jedenasta dedykowana misja z satelitami budowanej przez SpaceX konstelacji Starlink, mającej docelowo zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie. Na niską orbitę okołoziemską (LEO) wyniesione zostało kolejne 58 satelitów. W ramach tego lotu na orbitę trafiły również trzy satelity obserwacyjne Ziemi firmy Planet Labs – SkySat 19, 20 i 21.

Struktura satelitów Starlink jest płaska i zoptymalizowana tak, aby zajmowały jak najmniej przestrzeni, co umożliwia ich gęste upakowanie pod osłoną ładunku Falcona 9. Każdy z ważących ok. 260 kg satelitów wyposażony jest w panel słoneczny, szukacz gwiazd umożliwiający orientację w przestrzeni kosmicznej oraz napędzane kryptonem silniki jonowe. Satelity zostały zaprojektowane w taki sposób, aby spalać się w 100% podczas wejścia w atmosferę. Wszystkie satelity są wyposażone w osłony przeciwsłoneczne (ang. sunshade), mające znacząco zredukować ilość światła odbijanego przez satelity i w efekcie ich jasność na nocnym niebie.

Podczas tej misji po raz pierwszy egzemplarz pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 został wykorzystany po raz szósty. Wcześniej brał on udział w pięciu misjach: Telstar 18 VANTAGE we wrześniu 2018 roku, Iridium-8 w styczniu 2019 roku, Starlink-1 w maju 2019 roku, Starlink-3 w styczniu 2020 roku oraz Starlink-8 w czerwcu 2020 roku. Osłony ładunku, które zostały użyte podczas tego startu, brały wcześniej udział w misji Starlink-4, kiedy jedna z nich wylądowała w siatce na pokładzie statku, a druga wodowała na powierzchni oceanu.

Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie OCISLY na Oceanie Atlantyckim. Podjęto także próbę odzyskania osłon ładunku, w efekcie której jedną z połówek udało się złapać w siatkę na statku Ms. Tree, druga natomiast wodowała.

Test statyczny przed misją odbył się 17 sierpnia.

Źródła: Launch Photography by Ben Cooper, Next Spaceflight, Spaceflight Now (1), (2), (3), Forum NSF, SpaceXFleet.com, SpaceX

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl